PapírmoziPapírmoziBayer Antal
Az ötlet első hallásra meghökkentő: Shakespeare drámái manga formátumban. Már arról is megoszlanak a vélemények, hogy egyáltalán sikerülhet-e bármilyen adaptáció – hát még, amikor egy látszólag ennyire távol álló médiumról van szó.
Ehhez képest az adaptáció meglepően jól működik. Bár Hamlet történetének áthelyezése a közeli jövőbe inkább csak ürügynek tűnik az egyébként nem túl számos fantasy-elem becsempészésére, az olasz nevű angol grafikus, Emma Vieceli kifejezetten jól strukturált és a tragédia minden lényeges gondolatát közvetítő verziót készített, Nádasdy Ádám új fordításának szövege is szépen passzol a képek hangulatához. A feldolgozás olvasmányos, és a történetet még nem ismerő fiatalabbak számára izgalmas is lehet. A kivitelezés arra mutat, hogy elsősorban a sódzso (fiatal lányoknak szóló manga) kedvelőit célozhatta meg a kiadó.
Hibátlannak azonban semmiképp sem mondanám. A manga narrációs eszközeit európai alkotóhoz képest jól hozza, de akadnak benne pusztán a változatosságot szolgáló, sem a cselekmény, sem a hangulat által nem indokolt plánozások, oldalkompozíciók. Ami pedig a darab előadását illeti, eredeti közelítésről, újonnan felfedett tartalomról nem igazán beszélhetünk.
Manga-Shakespeare: Hamlet. Rajzolta Emma Vieceli. Fekete-fehér, puhafedeles, 192 oldal. Kiadó: Agave.
Comics
Brian Michael Bendis nemcsak a legszorgalmasabb írója a Marvel Comics legújabb korszakának, hanem valóságos vizionárius: sorozatokon és éveken is átívelő történetei összefüggnek, egységet alkotnak. Nincs ez másképp a friss Bosszú Angyalai-kötettel sem. A sorozat előző négy részén kívül a Mutánsvilág és az Új Titkos Háború előzetes elolvasása is fölöttébb ajánlott, különben némileg elveszünk a ki kicsodában és a miértekben.
Amióta zseniális húzással a kiadó legnépszerűbb figuráit, Pókembert és Rozsomákot is a szupercsapathoz vezényelték, fut a szekér rendesen, és el kell ismerni, hogy a Marvel illően megadja a módját. Az öt részből négyet jegyző brazil Deodato napjaink egyik sztárrajzolója, remekül hozza a szuperhősös képregények dinamikáját. A történet nem Eisner-díjas ugyan, de végig izgalmas, és bár önmagában is kerek, ügyesen viszi tovább a sorozatot és előkészíti a folytatását, amelyet remélhetőleg szintén olvashatunk majd magyarul.
Az Új Bosszú Angyalai: Ellenhatás. Írta Brian Michael Bendis, rajzolta Mike Deodato és Steve McNiven. Színes, puhafedeles, 110 oldal. Kiadó: Kingpin.
Képvers
Bár a magyar nyelvnek egész jó szava a képregényre a képregény, néha éppen ez a szó nehezíti meg egy mű besorolását. A két évvel ezelőtt az év norvég képregényének megválasztott Teremj, világ! ugyanis nem epikus, hanem lírai mű.
Vigyázat: képvers, nem illusztrált költemény, nem utólagosan készültek a rajzok a vershez. A képregény fogalmi meghatározásának lényeges pontja a kép és a szöveg kölcsönhatása, és ez kétségtelenül megvan Gunnar Wærness művében.
Wærness elsősorban költő, nem képzőművész, és ez meg is látszik a köteten. Választott technikája a kollázs egy formája: grafikák és fotók közvetlen és módosított idézeteit köti össze új egységgé. A legkülönbözőbb korokból választott képek sora eszünkbe juttatja, hogy őseink már jóval a modern képregények megjelenése előtt kommunikáltak, kódoltak és dekódoltak képsorok segítségével: barlangrajzokkal, triptichonokkal, képes krónikákkal, allegorikus tablókkal. A mindezekre és még sok másra is utaló Teremj, világ! nem adja meg magát könnyen az értelmezésnek, oldalról oldalra szolgál újabb megfejtendő rejtélyekkel.
Teremj, világ! Írta és rajzolta Gunnar Wærness. Fekete-fehér, puhafedeles, 52 oldal. Kiadó: Napkút.
Hazai
2009 decemberében 100. számával leállt a Kretén intelligens humormagazin. A legszebb korszakában 50 ezer példányban megjelenő lap az interneten ingyenesen elérhető tartalmakkal már nem bírta a versenyt. A Napirajz ellenben fordított pályát futott be: blogként indult, kultikus sikerű kötetek lettek belőle.
A két vonal most találkozott. Göndöcs Gergely és Marabu, a Kretén egykori munkatársai a napirajzos Grafitemberrel és Plával szövetkezve közös, kizárólag képcsíkokat közlő, naponta frissülő honlapot hoztak létre. A számos vendégjátékost is felsorakoztató blog szerzői minden héten új témát dobnak be, egymás csíkjaira is válaszolgatnak. A januárban indult honlapot már több ezren követik, szaporodnak a hozzászólások. Már kötetet is terveznek.
www.parkocka.hu
Cikk értékelése: | | | | | | | | | | | | | szavazat: 832 átlag: 5.48 |
|
|