Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Nászajánlat

Vajda Judit

The Proposal – amerikai, 2009. Rendezte: Anne Fletcher. Írta: Pete Chiarelli. Kép: Oliver Stapleton. Zene: Aaron Zigman. Szereplők: Sandra Bullock (Margaret Tate), Ryan Reynolds (Andrew Paxton), Mary Steenburgen (Grace Paxton), Craig T. Nelson (Joe Paxton), Betty White (Annie). Gyártó: Kurtzman-Orci / Mandeville / Touchstone Pictures. Forgalmazó: Fórum Hungary. Szinkronizált. 109 perc.

 

Különös vírus pusztít az utóbbi időben az amerikai fősodorbeli romkom-gyárosok közt, melynek legfontosabb tünete, hogy képtelenek tisztességesen megírni és megrendezni egy szerelmi vígjátékot. Miközben sorra érkeznek a jobbnál jobb európai (Moszkva, Belgium) vagy amerikai független (Kísértetváros) vidám szerelmes mozik, addig mintha az Álomgyárban csak odáig jutnának, hogy kigondolják az alapokat – kidolgozni, megírni, (becsületesen) megrendezni már nem képesek. Így kótyavetyéltek el nem annyira eredeti, de potenciálisan mindenképpen működőképes ötleteket a Miért éppen Minnesota? vagy az Excsajok szelleme című filmekben, amelyeket ezek után a szóban forgó műfajban nagy névnek számító színészek sem tudtak megmenteni.

Sajnos erre a sorsra jutott Sandra Bullock visszatérése is megszokott közegébe, a romantikus komédiák világába. A Nász-ajánlatban sokadjára lehetünk tanúi annak, hogyan sikkad el a nem megfelelő kezekben egy remek alapötlet (ezúttal a Zöld kártyát keresztezték az Apádra ütök-filmekkel). A kanadai születése miatt bevándorlási problémába ütköző rabszolgahajcsár főnöknő és az általa a végletekig kizsigerelt asszisztens kényszerű jegyességét és újdonsült párként való megjelenését a szülői háznál egyszerűen nem viszik el a csúcsig. Egy-két képsortól eltekintve az alkotók nem aknázzák ki sem a „fordul a kocka”, sem a muszájból történő romantikázás (esetlegesen akár fizikai) poénjait sem. Pedig itt aztán tényleg olyan szituációról van szó, amely bármelyik pillanatban robbanhat. Ehelyett azonban kínosabbnál kínosabb, jobb esetben egyszerűen lapos jelenetekbe kényszerítik a jobb sorsra érdemes színészeket. A Nász-ajánlat mindezek miatt Bullock személyén kívül csak azért működik, mert sajnos ettől a zsánertől a nézők eleve nem várnak sokat – ami ezúttal valóban elég is az üdvösséghez.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2009/08 56. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=9964

Kulcsszavak: 2000-es évek, bevándorlók, házasság, Romantikus, USA film, Vígjáték,


Cikk értékelése:szavazat: 871 átlag: 5.52