Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

DVD

Állj, határ!

Pápai Zsolt

The Border – amerikai, 1983. Rendezte: Tony Richardson. Szereplők: Jack Nicholson, Harvey Keitel, Warren Oates. Forgalmazó: Select’86 Kft. 104 perc.

 

A harcos, és aktuálpolitikai áthallásoktól sem mentes társadalomtudatosság érvényesítése időtlen emberi drámákban Tony Richardson egyik kézjegye, a hatvanas évek legelejétől – az Egy csepp méztől és A hosszútávfutó magányosságától – kezdve. A pálya alkonyán immáron nem Angliában, hanem az Egyesült Államokban készült Állj, határ! sok szempontból a korai mesterművekhez áll közel, jóllehet nem annyira mély, mint azok.

A középpontban a richardsoni örök lázadók egyik kései utódja áll. Charlie Smith rendőr (Nicholson) luxusmániákus felesége unszolására Los Angeles-i lakókocsijából egy hitelből vásárolt kertesházba költözik a texasi határ mellé. Új munkahelyén hamar elragadja a korrupció hínárja, El Paso környékén ugyanis kiterjedt embercsempészeti akciók folynak, a határ- és a rendvédelmisek hathatós közreműködésével. Charlie-nak idővel elege lesz az egészből, és a lázadás egy különös módját választva szembefordul társaival.

A lázadás mellett a korai Richardson-filmeket idézi az idegenség motívuma is: a Kaliforniából Texasba költöző Charlie és a vele közelebbi kapcsolatba kerülő illegális bevándorló, Maria meglehetőst zavarodottan mozog az őt körülvevő közegben. Ugyancsak a rendező korai filmjeit idéző momentum, hogy a hősöket zavarodottságuk fordítja a gyűlölt rendszer ellen, és ez a gesztusuk inkább reflektálatlan, semmint tudatos.

Richardson jól használja ki a terepviszonyokat: a határszimbolika markáns – és csak ritkán tolakodó vagy erőszakolt – jelenléte, illetve a határátlépéssel járó traumák hangsúlyos bemutatása ezt bizonyítja. A ritmus igen jó, Zsigmond Vilmos képei lenyűgözőek, a filmből azonban hiányzik valami, ami a mester korai munkáit ellenállhatatlanná tette. Talán a fiatalság lendülete és ereje hiányzik belőle, talán valami más, mindenesetre az Állj, határ! korántsem remekmű – csupán egy remek film.

Extrák: Semmi.

 


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2009/08 60-61. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=9851

Kulcsszavak: 1980-as évek, DVD, idegenség, lázadás, USA film,


Cikk értékelése:szavazat: 931 átlag: 5.64