Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

DVD

Hellraiser I-III

Varga Zoltán

Hellraiserbrit, 1987. Rendezte: Clive Barker. Szereplők: Doug Bradley, Ashley Laurence. Forgalmazó: Navigátor Film Kft. 94 perc; Hellraiser II – brit, 1988. Rendezte: Tony Randel. Szereplők: Doug Bradley, Ashley Laurence. Forgalmazó: Navigátor Film Kft. 97 perc; Hellraiser III – brit, 1992. Rendezte: Anthony Hickox. Szereplők: Doug Bradley, Ken Carpenter. Forgalmazó: Navigátor Film Kft. 97 perc.

 

Síron túli szadomazochisták volt a munkacíme annak a produkciónak, ami az angol – és az egyetemes – horrorfilmtörténet egyik mérföldköve, s a végleges keresztségben a Hellraiser címet kapta (körülbelül: Pokolnyitó). A saját novelláját megfilmesítő Clive Barker a zsáner egyes kliséit (kivált a kísértetház motívumát és a vér újjáélesztő hatásával kapcsolatos képzeteket) meglehetősen eredeti és párját ritkítóan bizarr összefüggésben gondolta újra, ráadásként pedig színre léptette a horrorműfaj egyik ikonikussá vált karakterét. Barkert a test szétszedésének és újrakomponálásának kérdése foglalkoztatja, illetve az, hogy hol húzódik a fájdalmak és az élvezetek közötti határ, és összecsiszolhatók-e egymással – ezek miatt többen David Cronenberggel említik együtt a rendezőt.

A Hellraiser látomásos foglalata ezeknek a témáknak. Egy mágikus hatalommal bíró doboz a vágy tárgya, egyszersmind a kárhozat kapuja; a doboz felnyitója áthozza a pokolból a cenobitákat – „Egyeseknek démonok vagyunk. Másoknak angyalok „ –, akik beavatják őt a test deformálásának extrém kínjaiba és kéjeibe. A Hellraiser szerény költségvetése ellenére sem szűkölködik nehezen emészthető és aligha felejthető látványosságokban (ilyen a fő antagonista Frank újjáéledése, a találkozás a fal mögötti szörnnyel, vagy a finálé borzalomáradata), amelyek az idegfeszítő elbeszélésbe beágyazva hatnak igazán. A folytatások sokkal inkább az előbbi réteg fölerősítését célozzák meg. A Hellraiser II szürrealista fantáziájával és a pokol labirintusának fölépítésével új fénytörésbe állítja az eredeti filmet, megtartva annak női főszereplőit, míg az angol közeggel szakító, amerikai metropolisba helyezett Hellraiser III-ban az első számú gonosz immár az alapműben még csak „vezető cenobita”-ként emlegetett démon, akit azóta Pinhead (Tűfej) néven jegyeznek: ő egyfajta áruvédjegye a jelenleg a nyolcadik tételnél tartó, remake-várományos Hellraisernek. Az első három részt most kockaformájú díszdobozban vehetjük kezünkbe, amely – akár a filmek hősei – bizonyos értelemben minket is pokoljárásra invitál.

Extrák: Audiokommentárok magyar felirattal; interjúk; dokumentumfilmek; képgalériák; előzetesek; Clive Barker korai rövidfilmjei (Salomé; The Forbidden).

 


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2009/08 60-61. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=9850

Kulcsszavak: 1980-as évek, angol film, DVD, erőszak, halál, Horror,


Cikk értékelése:szavazat: 1325 átlag: 5.59