Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Tintaszív

Ádám Péter

Inkheartnémet-brit-amerikai, 2008. Rendezte: Iain Softley. Írta: Cornelia Funke regényéből David Lindsay-Abaire. Kép: Roger Pratt. Zene: Javier Navarrete. Szereplők: Brendan Fraser (Mo Folchart), Andy Serkis (Capricorn), Eliza Bennett (Meggie), Paul Bettany (Dustfinger), Sienna Guillory (Resa), Helen Mirren (Elinor). Gyártó: Blackbird Dritte / New Line Cinema. Forgalmazó: InterCom. Feliratos. 106 perc.

 

A film a német ifjúsági és gyerekkönyv-író, Cornelia Funke azonos című művének adaptációja (a regény, amely 2006-ban jelent meg egy trilógia első köteteként, komoly nemzetközi siker volt, még díjat is kapott). A megfilmesített változat azonban nagy csalódás az eredetihez képest.

Anyja rejtélyes eltűnése óta a kiskamasz Meggie egyre csak utazik az apjával, aki ha egy kicsit is otthon érzik magukat valahol, mindig talál ürügyet, hogy tovább álljanak. Az apának van egy nagy titka: képes életre kelteni a lányának felolvasott mesekönyvek bizarr hőseit. Ez a varázserő lett a veszte: a címadó mese felolvasásakor ugyanis egy csoport közveszélyes banditának ad életet (akik mintha az olasz feketeingesekre emlékeztetnének), akik aztán orvul az apa meg a kislány életére törnek. A könyvalakok megelevenedése azonban csak egyik csodája ennek a mesefilmnek: itt eleven személyek is könnyen könyvfigurává változnak, mint ahogyan a kislány anyjával is történt, akit a feketeinges haramiák tartanak fogságban…

A filmből, amely nagyvonalúan keveri a nem egészen magasröptű képzeletet a valósággal, nem hiányzik se a lendület, se a szövevényes bonyodalom: a kalandok olyan pergő ritmusban követik egymást, hogy a néző szinte beleszédül. Érteni érti az ember, hogy itt a szó meg a könyv varázserejéről van szó, félő azonban, hogy a gyerekek halálra fogják unni magukat a kétségtelenül sodró lendületű, de minden feszültséget nélkülöző kalandok láttán. Mintha a filmből furcsamód épp az hiányozna legjobban, ami pedig a címe: vagyis a szív, az érzelmi mélység és legfőképpen az igazi fantázia…

 


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2009/03 59. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=9712

Kulcsszavak: angol film, család(i viszonyok), gyerekkor, Játékfilm, mese, német film, USA film,


Cikk értékelése:szavazat: 922 átlag: 5.66