Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Valkűr

Baski Sándor

Valkyrie – amerikai-német, 2008. Rendezte: Bryan Singer. Írta: Christopher McQuarrie és Nathan Alexander. Kép: Newton Thomas Sigel. Zene: John Ottman. Szereplők: Tom Cruise (Stauffenberg), Carice van Houten (Nina von Stauffenberg), Bill Nighy (Friedrich Olbricht), Terence Stamp (Ludwig Beck), Tom Wilkinson (Friedrich Fromm), Kenneth Branagh (Henning von Tresckow). Gyártó: United Artists / Achte Babelsberg / Bad Hat Harry. Forgalmazó: InterCom. Feliratos. 120 perc.

 

Claus Schenk von Stauffenberg, a Hitler ellen 1944. július 20-án bombamerényletet elkövető ezredes nem lett a német nép posztumusz nemzeti hőse, legalábbis nem azonnal. A háború után még sokan sokáig árulóként tekintettek rá, mások szerint csupán a katonai vereségek hatására fordult szembe a náci rezsimmel, miközben alapjaiban egyetértett céljaikkal; az antifasiszta ’68-as mozgalmak pedig arisztokrata származásával nem tudtak kibékülni. A merénylet rekonstrukciójára 1955-ben két játékfilm is vállalkozott, majd a nyolcvanas és kilencvenes években dokumentumfilmek is foglalkoztak a témával.

 A következő logikus lépés elviekben Stauffenberg ellentmondásos megítélésének és személyiségének feldolgozása lenne, ám mind a 2004-es német (Stauffenberg – A Valkűr-hadművelet), mind a legújabb amerikai moziverzió megmarad a politikai thriller műfajánál. A német változat, ha kevéssé meggyőzően is, de utal rá, hogy az egyébként gyakorló katolikus ezredes a lengyel hadjárat idején még őszintén vallotta a „Deutschland über alles” eszméjét, a Valkűrben viszont már kezdettől Hitler esküdt ellensége. Stauffenberg itt igazi izzószemű idealista – Tom Cruise alakítása és alkata tovább erősíti ezt a képet –, csupán az nem derül ki, miként kerülhetett valaki ilyen makulátlan morális érzékkel ilyen rossz társaságba. Érdekes lenne látni azt is, a népes ellenállási mozgalom tagjai hogyan számoltak el egymás és önmaguk előtt korábbi szerepükkel, illetőleg mikor és miért következett be a pálfordulásuk. Bryan Singer filmjéből annyi mindenképpen kiderül, hogyan zajlottak az események, Christopher McQuarrie (Közönséges bűnözők) forgatókönyve pedig annak ellenére képes feszültséget teremteni, hogy a történet végkifejlete ismert, de nem érheti vád a legkiválóbb brit színészeket felvonultató szereplőgárdát sem. Épp csak a lényeg maradt ki a filmből.

 


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2009/02 57-58. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=9667

Kulcsszavak: 2000-es évek, Bűnügyi, Háborús film, Hitler, II. világháború, Játékfilm, német film, thriller, Történelmi film (világ), USA film,


Cikk értékelése:szavazat: 935 átlag: 5.33