Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

DVD

A repülő guillotine

Varró Attila

Xuedi zhi – hongkongi, 1974. Rendezte: Ho Meng-hwa. Szereplők: Chen Kuan-tai, Wai Wang, Kong Yeung, Ai Ti. Forgalmazó: Black Mirror. 104 perc.

 

Egy rendhagyó fegyver gyakorta kulcsszerepet játszhat egy film kult-státuszának létrejöttében (jedi lézerkardtól texasi láncfűrészen át Chigurh marhataglózójáig), de hogy legfőbb záloga legyen, arra még a gyilkos eszközök terén igen kreatív kínai akciófilmnél is csupán egy példa akad. A Csing-dinasztia idején használt legendás repülő guillotine a modern wuhszia tematikus válasza a korszak ugróvágásos, rapid zoomos premier plánjaira: miként az objektív egyetlen pillanat alatt totálképből arcközelire redukálja alanyát, úgy szabadítja meg testétől a kiszemelt áldozatot ez a fejre dobható kosárka lamellás pengerendszerével.

Hála az ötletes halálnemnek, a Shaw Brothers stúdió fantasztikum felé tett kitérőiről ismert Ho Meng-hwa (A hatalmas pekingi ember) első repülő guillotine-filmje egész kis ciklust indított a hetvenes években, amelyből olyan gyöngyszemek is születtek, mint a Tarantino-fétis A repülő guillotine mestere – az alapmű azonban korabeli sikere ellenére sem érte el a Chang Che-opuszok rangját. Ennek legfőbb oka, hogy a császári bérgyilkos-gárdából dezertáló főhős éveken átnyúló története merészen szakít a Shaw-féle Shaolin-filmek variációs cselekményével: noha akciói nem nélkülözik az elvárt kreatív túlkapásokat (mint a gyermekszülés snittjeivel ellenpontozott kézitusa vagy az „esernyőváz a guillotine-nal szemben” harci jelenet), a műfaji elvárásokhoz képest csak szórványos kötőanyagok egy alapvetően belső lefolyású megváltástörténetben. Mi tagadás, Jackie Chan többet kihozna egy tölgyfaszékből, mint az Iron Monkey-bajnok Chen Kuan-tai, és csupán minden harmadik véres lefejezésre jut egy tisztességes összecsapás, de Ho wuhsziája épp nyers brutalitása és a normarendszer drámai felülírása miatt kiemelkedő mű: A repülő guillotine egyfajta revizionista kung-fu eposz, mintha csak a Pat Garrett és Billy, a Kölyök robbanó fejű kakasai ihlették volna.

Extrák: Előzetesek.

 


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2009/01 61. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=9645

Kulcsszavak: 1970-es évek, hongkongi film, Játékfilm, Kalandfilm, wuxia/kínai kardjátékfilm,


Cikk értékelése:szavazat: 940 átlag: 5.64