Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Vexille

Géczi Zoltán

Bekushiru: 2077 Nihon sakoku – japán, 2007. Rendezte: Fumihiko Sori. Írta: Fumihiko Sori és Haruka Handa. Kép: Paul Oakenfold. Zene: Paul Oakenfold. Gyártó: Avex / CCRE / Oxybot / Shochiku / Shogakukan / Shogakukan / Tokyo Broadcasting System / Yahoo Japan. Forgalmazó: Budapest Film. Feliratos. 107 perc.

 

Idén karácsnykor végre hazánkban is bemutatásra került az új generációs cyberpunk-animék ragyogó kvalitásokkal bíró képviselője. Az Appleseed 1-2 és a GitS: Innocence mellett a Vexille adott hozzá a legtöbbet az elmúlt időszakban a zsánerhez, s méltán vált népszerűvé: rendezője, Fumihiko Sori úgy kötelezte el magát a szórakoztatás mellett, hogy megbízott a közönség intelligenciájában és jó ízlésében. A 109 perces játékidőben mindvégig magabiztosan kerülgette a műfaji csapdákat (mint a szájbarágós magyarázkodás, az elvadult tudományos paradoxonok vagy álfilozofikus okoskodások), ami pedig ennél is fontosabb, hogy nem fertőzte meg a pestisként terjedő CGI-mámor, a technikát állította a koncepció szolgálatába, s nem fordítva. Így a film szemérmetlenül látványos mivolta ellenére is borús disztópia: az elszigetelődött Japán képe, a biotechnológia dilemma vezérszólammá tétele alkat szerint értelmezhető komoly kritikaként is, miközben esztétikai minőségével bárkit képes ledönteni a lábáról.

A Vexille maradéktalanul teljesíti az animációs filmekkel szemben megfogalmazható összes elvárást, elegánsan szolgálva ki a mozilátogatók híresen heterogén igényeit. Kivitelezés szempontjából szemkápráztató cutting edge technology, vászonra optimalizált vizuális erődemonstráció; alapkonfliktusa intelligens, cselekményvezetése egyetlen pillanatig sem nélkülözi a lendületet; jövővízióként részleteiben is kidolgozott, eredeti megoldásokat felvonultató, egyszersmind akciódús, stílusos és vagány kompozíció. A minőséget tiszteletben tartó s figyelmével kitüntető filmbarát számára legalábbis erősen ajánlott tétel, a cyberpunk és a sci-fi kedvelői számára pedig minimum lelkiismereti kérdés a mozijegy megváltása.

 


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2009/01 59. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=9641

Kulcsszavak: 2000-es évek, Animáció, anime, cyberpunk, japán film, Rajzfilm, Sci-fi,


Cikk értékelése:szavazat: 1141 átlag: 5.44