Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Kínzó együttlét

Parádi Orsolya

Gegenüber – német, 2007. Rendezte: Jan Bonny. Írta: Jan Bonny és Christina Ebelt. Kép: Bernhard Keller. Szereplők: Susanne Bormann (Denise), Matthias Brandt (Hoffmann), Wotan Wilke Möhring (Gleiwitz), Victoria Trauttmansdorff (Anne), Anna Brass (Marie). Gyártó: Heimatfilm / WDR. Forgalmazó: Anjou Lafayette. Feliratos. 100 perc.

 

Embert próbáló feladat végignézni a német elsőfilmes Jan Bonny „free style” drámáját, amely egy családon belüli erőszakról szóló újságcikk nyomán született. Mitől is válna örömforrássá a klausztrofób terekben zömmel hátulról kézikamerázott főszereplők szenvedése privát poklukban? Ez itt a könyörtelen naturalizmus, a színtelen panelvalóság, a látszatharmónia mögül elővicsorító házasságtorzó ideje.

Az ideálisnak tűnő pár, a rendőr Georg és a tanítónő Anne kettesben élnek. Egyetemista gyerekeik és gondoskodó szüleik látogatásai a vacsoraasztalnál a megszokott koreográfia szerint zajlanak, majd amikor becsukódik az ajtó, elszabadulnak az indulatok, és az egyik fél a földön heverve sztoikusan tűri a másik ütéseit és rúgásait. Családon belüli erőszak a javából, csak éppen az erőszaktevő személye nem egy mackós alkoholista férj, hanem egy brutális és önkontrollját vesztett vékonyka nő. Georg a kollégái által megbecsült, komoly, nyugodt és nem túl ambíciózus férfi, Anne-ban viszont forr elrontott élete, a be nem teljesült álmok, az izoláció okán érzett düh. Az erőszak megnyilvánulásai ijesztőek a gyéren megvilágított, egészen szűk lakásbelsőben, melyből nem jelenthet menekvést sem a földalatti játékterem repülőgépszimulátora, sem a kollegiális sörözés. Ahogy közeledik a karácsony, úgy telnek meg a jelenetek egyre sötétebb kilátástalansággal, a néző pedig kételyekkel. A témaválasztás indokolja, hogy a történet minden lehetséges értelemben a la nature kerüljön terítékre, ám a karakterek kidolgozása megkívánná a kiváltó okok ismertetését, a történet vége pedig a feloldást.

 


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2008/12 57. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=9600

Kulcsszavak: 2000-es évek, család(i viszonyok), Dráma, erőszak, Játékfilm, német film,


Cikk értékelése:szavazat: 1078 átlag: 5.41