Tartalmi elemek kiemelése
rendezõ | színész | operatõr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

DVD

Érzelmek tengerében

Kovács Marcell

Gods and Monsters – angol–amerikai, 1998. Rendezte: Bill Condon. Szereplõk: Ian McKellen, Brendan Fraser, Lynn Redgrave, Lolita Davidovich. Forgalmazó: Mirax. 101 perc.

 

A jómódú, de magányos meleg öregúr és a fiatal hetero kertész barátságának megindító történetét mély empátiával és régimódi eleganciával meséli el filmjében Bill Condon rendezõ. Oscarra érdemes az anyag, kapott is egyet annak idején a legjobb adaptált forgatókönyvért. Szép, emberi alkotás, még ha kissé kiszámítható is, igazából, valljuk be, azért érdekes, mert James Whale, a klasszikus Frankenstein-filmek legendás rendezõjének utolsó napjairól szól. Fiatal mûvészet még a mozi, a festõk, költõk és zeneszerzõk életét bemutató szép számú mozgóképes feldolgozással szemben filmesekrõl ritkán készül hasonló, ezért különösen érdemes a figyelemre.

A megkeseredett, de idõsen is vibráló személyiségû Whale-t egy agyvérzés következtében élete delén sorozatos látomások gyötörték. Ez az életrajzi adalék kínálja a film számára a dramaturgiai trükköt, amely révén a jelen történésein átszûrõdve felvillannak az életút legmeghatározóbb élményei: a boldogtalan gyermekkor, az elsõ világháború halálgyára és a Frankenstein menyasszonya forgatásának emlékei.

A megbocsáthatatlan magyar címválasztás nem csak a Frankenstein menyasszonyából vett idézetrõl mond le („Emelem poharam az istenek és szörnyek lakta új világra!”), de a film alapvetõ mondanivalójára tett utalásról is. A halálra készülõ bölcs öreg és a tapasztalatlan, útmutatásra éhes fiatalember barátsága Frankenstein báró és teremtménye kapcsolatára rímel, miközben az egyedüllétbõl és a meg nem értettségbõl fakadó lelki közösség mindkettejüket Frankenstein se nem ember, se nem szörny monstrumával rokonítja, akinél kevés tragikusabb sorsú hõst látott a filmvászon.

Extrák: Nincsenek.

 


A cikk közvetlen elérhetõségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2008/05 61. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=9461

Kulcsszavak: 1990-es évek, Dráma, életrajzi film, filmtörténet, homoszexualitás, Játékfilm, USA film,


Cikk értékelése:szavazat: 1275 átlag: 5.61