Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

DVD

Tűzveszély

Pápai Zsolt

Catch a Fire – amerikai, 2006. Rendezte: Philip Noyce. Szereplők: Tim Robbins, Derek Luke, Bonnie Henna. Forgalmazó: InterCom. 98 perc.

 

Az apartheid elleni harc legkésőbb a Kiálts szabadságért! című film óta kedvelt téma Hollywodban, hiszen egyszerre kínál drámai és akciógazdag történeteket, ráadásul segítségével az alkotók kedvükre mutathatnak be áldozatokat a politikai korrektség oltárán. Manapság is készülnek efféle filmek, noha a dél-afrikai helyzet tisztázódásával és stabilizálódásával párhuzamosan a téma profitra konvertálása lényegesen nehezebb.

Philip Noyce ennek a tanulságnak a belátásával forgatott, ami abban mutatkozik, hogy feltűnően kerülte a harsányságot, nem akart nagyot markolni. A javarészt a múlt század hetvenes-nyolcvanas éveinek fordulóján játszódó filmben valós eseményeken alapuló személyes mélydrámát dolgozott fel, Patrick Chamusso szabadságharcos történetét. A kezdetben tökéletesen apolitikus férfi a terrorakcióktól betegesen tartó hatalom vérre menő packázásai nyomán állt be a faji megkülönböztetés ellen fegyverrel harcolók maroknyi csapatába, mire előbb a családját veszítette el, majd a reményét is egy jobb életre: életfogytiglanra ítélték. Csak a hárommillió fehér jövevény által törvényileg szabályozottan terrorizált huszonötmillió színesbőrű ébredése hozta vissza az életbe, az apartheid bukásával szabadult.

A Tűzveszély inkább tűnik olybá, mintha egy dél-afrikai rendező forgatta volna Hollywoodban, mintsem egy hollywoodi Afrikában. A történet jellege, a jelenetek szcenírozása, a színészi játék módja egyaránt visszafogott, már-már puritán. A történet jószerivel nélkülözi a fordulatokat, halk életképek váltakoznak rövidre vágott akciókkal, mindez az egzotikus helyszínekhez köztudottan vonzódó Noyce által ízlésesen megválogatott díszletek előtt.

Extrák: semmi.

 


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2007/08 60-61. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=9092

Kulcsszavak: 2000-es évek, apartheid, Dráma, életrajzi film, etnikai háború, Játékfilm, Történelmi film (világ), USA film,


Cikk értékelése:szavazat: 1052 átlag: 5.44