Tartalmi elemek kiemelése
rendezõ | színész | operatõr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

DVD

Cyborg – A robotnõ

Kovács Marcell

Cyborg – amerikai, 1989. Rendezte: Albert Pyun. Szereplõk: Jean-Claude Van Damme, Deborah Richter, Vincent Klyn, Alex Daniels. Forgalmazó: Budapest Film. 83 perc

 

Létezik az alkotói víziónak és a megvalósítás mostoha tárgyi feltételeinek olyan találkozása, amikor a szûkös lehetõségek nem akadályként állnak a mondanivaló útjában, hanem részévé válnak az üzenetnek. Boetticher kopár westernjei és Jesús Franco katatón vámpír-erotikája éppúgy elképzelhetetlen luxuskivitelben, mint Hellman szorongásos hippidrámái vagy a fiatal Jarmusch privát mozija.

A fõként sci-fiket készítõ Albert Pyun esete azért érdekes, mert õ a legköltségesebb mûfajban dolgozik nyúlfarknyi büdzsébõl. A fenti illusztris társaságból Pyun leginkább Francónak rokona, hiszen filmjei a közmegegyezés szerint csapnivalóak, állandó gúnyolódás céltáblái, mégis különleges jelentõséggel bírnak maroknyi rajongójuk számára. Pyun erre a megkülönböztetett figyelemre elsõsorban a jövõrõl alkotott kivételesen pesszimista elképzelésével szolgált rá, illetve azzal a mozgóképes érzékenységgel, amely a legszerényebb körülmények között is csodákra képes.

A Cyborg sivár jövõképe nem igényel számítógéppark által generált látványvilágot, a filmet mintha egy paintball-csarnokban forgatták volna, központi díszlete egy összegraffitizett raktárrom és néhány hanyagul odavetett olajoshordó. A pusztító járvány ellenszerét hozó robotlány és rettenthetetlen testõrének története csak címében követi a nyolcvanas években indult cyberpunk-divatot, valójában a Mad Max és a Menekülés New Yorkból ihlette világvége utáni akciófilmek sorába tartozik, a gondosan fodrászolt Van Damme jóvoltából távol-keleti harci filmes ízekkel. Pyun videoklipes lendülete a nyugaton akkor még alig ismert hongkongi akcionistákat idézi, kemény öklû hõse pedig a legdögösebb nevek versenyében letaszítja trónjáról Johnny Guitart: Gibson Rickenbackernek hívják.

Extrák: nincsenek, és a kép nem anamorf, de ehhez a filmhez ez dukál.


A cikk közvetlen elérhetõségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2007/01 61. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=8868

Kulcsszavak: 1980-as évek, anti-utópia, DVD, Játékfilm, kiborg, nõi szerepek, Sci-fi, USA film,


Cikk értékelése:szavazat: 979 átlag: 5.49