Tartalmi elemek kiemelése
rendezõ | színész | operatõr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

DVD

Kormányzóválasztás

Pápai Zsolt

Silver City – amerikai, 2004. Írta és rendezte: John Sayles. Szereplõk: Chris Cooper, Richard Dreyfuss, Tim Roth, Kris Kristofferson, Maria Bello, Daryl Hannah. Forgalmazó: Cinetel. 122 perc.

 

Az ezredfordulón mintha a hetvenes évek politikai umbuldáktól hangos idõszaka térne vissza az Egyesült Államokban, és ez a mozira is hat: megnõtt a dokufilmesek rangja, sorra születnek a politikai szférában kutakodó játékfilmek. Az amerikai függetlenek nagy öregje, a magát társadalmi megrendelésre dolgozó filmes újságírónak tekintõ veterán John Sayles is egyre erõsebben establishment-kritikus mûvekkel hallat magáról mostanában.

A publicista Sayles mindig más államban keres témát magának, és ezúttal Coloradóba kirándult. Privatizációs panamák, nátrium-cianiddal mérgezett tó, az egykori aranybánya színhelyén felépítendõ város – a Kormányzóválasztás az életmûben az azt közvetlenül megelõzõ Napfényes Florida folytatása, legalábbis annyiban, hogy ezúttal is a törvényességet megkerülõ milliomos potentátok és rafkós politikusok állnak a rendezõi kritika célkeresztjében. Az új film azonban a játékidõ haladtával elerõtlenedõ Napfényes Floridánál lényegesen jobban sikerült. A Kormányzóválasztás szövevényes emberközi kapcsolataival, még kuszább társadalmi-politikai viszonylataival és az ezeket briliánsan lekövetõ dramaturgiájával, valamint professzionálisan terített thriller-narratívájával lepi meg a nézõt.

Az ötmillió dollárból készült filmet Sayles költségkímélés céljából forgatta super 16-os nyersanyagra, de a szükségbõl erényt kovácsolt. A nyersebb színek kifejezetten jól állnak a filmnek, dokujelleget kölcsönöznek a jeleneteknek, oknyomozó patinával vonják be a képeket, amit a kézikamera használata tovább erõsít. Ebbõl (is) fakadóan a teljes mû olyan, akár egy oknyomozó riport, illúzióktól és happy endtõl mentes tényfeltárás.

Extrák: magyarul feliratozott audiokommentár a rendezõvel és a producerrel; werkfilm; elõzetes és képgaléria.

 


A cikk közvetlen elérhetõségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2007/01 60-61. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=8867

Kulcsszavak: 2000-es évek, Bûnügyi, demokrácia, Játékfilm, politika, thriller, USA film,


Cikk értékelése:szavazat: 1246 átlag: 5.47