Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Láttuk még

Szahara

Susánszky Iván

 

Afrika legnagyobb része borzongatóan egzotikus hely az européer és amerikai populáció számára: meleg van, nagy a kosz, az ember szemébe homokot fúj a sirokkó és mindenféle homályos betegségek tombolnak – a gonosz katonai juntákról már nem is beszélve. Ebbe a koszos, izzadt és bosszantóan szegény világba tényleg csak azért megy az ember, hogy zsiráfokat nézzen, a WHO kötelékében megmentsen több falut, vagy valami nagyon rejtélyes kincs után kutasson afféle modernkori Indiana Jonesként.

A Szaharában az említett három opcióból kettő köré épül a cselekmény. Az amerikai polgárháború végén egy egészen csodálatos páncélozott hajó eltűnik, rajta annyi arany, amennyi kiteszi a fekete földrész GDP-jének jelentős hányadát. Ezt a járművet kutatja Dirk Pitt (Matthew McConaughey), a borostás, jó svádájú fiatal régész meg két haverja (az egyik az obligát jópofa, kicsit zizi, nagydumás, szerethető srác, a másik meg a technikai ügyekben eléggé túlképzett, vastagszemüveges szerencsétlen). A nyomok a Niger folyón vezetnek fölfelé, a viszontagságos út során összefutnak az egészségügyi segélyszervezet csinos munkatársával, az angolt ennivaló akcentussal beszélő Eva Rojas doktornővel (Penelope Cruz alakítja nagy beleéléssel), aki egy titokzatos járvány okát kutatja. Ahogy az ilyen filmekben illik, a két szál valamelyest összefonódik. Hőseink tuaregekkel haverkodnak, behatolnak egy hatalmas naperőműbe és fényt derítenek a világ egyik leghatalmasabb környezetszennyezési panamájára, ami egy gonosz diktátornak köszönhetően még magát Amerikát is fenyegeti. Hogy a végére meglesz-e a hajó meg az arany, az maradjon titok.

A film jól bejáratott panelekből, kiszámíthatóan építkező alkotás, ami a negyven fokos melegben még jól is jöhet, tekintve, hogy semmilyen szinten nem terheli le a nézőt.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2005/08 59-60. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=8353

Kulcsszavak: 2000-es évek, kaland, kincs, spanyol film, USA film,


Cikk értékelése:szavazat: 1346 átlag: 5.47