N. N.
A Magyar Filmmûvészek Szövetségének Választmánya megállapítja, hogy nem csak szakmánk belsõ problémái és a nemzetközi filmgyártásba való integrálódás új feladatai, hanem országunk általános morális, intellektuális állapota miatt is szükség van néhány - szakmánkat érintõ - radikális változtatásra.
A kialakult negatív folyamatban meghatározó szerepet játszik a mozgóképes struktúra deformálódása. A közvéleményre döntõ befolyást gyakorolnak a kereskedelmi televíziók, amelyekben a minden áron elérendõ hasznon szerepel elsõ helyen az objektív tájékoztatás és a kulturális célkitûzések elõtt. A kereskedelmi televíziók a szükséges felelõsségrõl megfeledkezve az esetek nagy többségében olyan mûsorokat gyártanak, melyek hazug, hamis vagy romlott mintákat közvetítenek.
A kereskedelmi televíziókkal a nézõkért folytatott kényszerû verseny miatt a közszolgálati televíziók sem képesek hatékony alternatívát felmutatni.
A filmszakma pedig, amely a mozgóképes értékek nagy részének létrehozója, továbbra is állandó bizonytalanságban mûködik, hiszen ki van szolgáltatva az aktuális költségvetési helyzet alakulásának.
Tisztában vagyunk azzal, hogy felelõsség hárul ránk országunk jövõjét, erkölcsi állapotát illetõen.
Ezért
- felszólítjuk a Magyar Országgyûlést, hogy módosítsa végre az elhibázott Médiatörvényt a közszolgálatiság javára, annak érdekében, hogy a magyar állampolgárok az elvárható mennyiségben és minõségben jussanak hozzá magyar mozgóképekhez, ami a kultúrához és a tájékozódáshoz való alkotmányos jog része.
- Felszólítjuk a Magyar Köztársaság Kormányát, hogy a Filmtörvény szellemének és a szakmával kötött, kormányhatározatba foglalt egyezségnek megfelelõ mértékben biztosítsa a magyar film állami támogatását.
- Felszólítjuk az Országos Rádió és Televízió Testületet, szerezzen érvényt a meglévõ törvényeknek, biztosítsa, hogy a televíziók ténylegesen, ne csak formálisan teljesítsék az elõírt kvótákat és befizetéseiket annak érdekében, hogy minél több új magyar filmalkotás készülhessen és kerüljön a közönség elé. Ugyanezért szükséges, hogy az ORTT film- és mûsortámogatási pályázatainak feltételeirõl egyeztessen a szakmai szervezetekkel.
- Felszólítjuk a közszolgálati televíziókat, hogy váljanak ténylegesen közszolgálativá, vegyenek részt a hazai kultúra mûvelésében és terjesztésében, készítsenek filmeket, sugározzák a hazai filmipar termékeit, ne legyenek fórumai az üres szenzációhajhászásnak és sztárkultusznak. A jövõ generációk iránt érzett felelõsségünk tudatában sürgetjük, hogy készüljenek ismét gyermekeknek szóló értékes produkciók.
- Végezetül a fentiek érdekében felszólítjuk a kollégákat, hogy a szakmai vitákat szakmai körben folytassák. A filmtörvény körül kialakult konszenzus lényege, hogy az állami filmtámogatás fõ elosztó szerve a Magyar Mozgókép Közalapítvány. Mindenki, aki a vitákat szakmai körön kívülre viszi, veszélyezteti a filmszakma önállóságát, finanszírozhatóságát, és utat nyit a politikai befolyásnak.
A Magyar Filmmûvészek Szövetsége egyetért az MMK kuratóriumának azon határozatával, melyben a Kuratórium felkéri a Filmszakmai Kerekasztalt, hogy folytassa mûködését, és mint amilyen összefogottan és sikeresen dolgozott a filmtörvény kialakításában, olyan felelõsen és józanul tárgyalja meg az MMK finanszírozásával és pályázati rendszerével kapcsolatos javaslatokat, ezzel segítve elõ a filmszakma további mûködését.
A Magyar Filmmûvészek Szövetsége támogatja a Filmszakmai Kerekasztal többször megfogalmazott elképzelését, amit legutóbb a Kormány is elfogadott, hogy az MMK kapjon meghatározó szerepet a filmszakmai infrastruktúra (Mafilm, Filmlabor) tulajdonlásában illetve privatizációjában.
A Magyar Filmmûvészek Szövetsége a szükséges szakmai vitákban továbbra is felelõsségteljes, integráló szerepet vállal a magyar mozgóképkultúra és a magyar nézõk érdekében.
2005 május 31.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 2005/08 02. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=8330 |