Bikácsy Gergely
„A teát a budoárban szolgáljuk fel” – mondja a grófnõ. Van a filmben még csodálatos kastély õsparkkal, tóval, hattyúkkal, van rózsakert, vad vihar és örvénylõ szerelem. Szerelem az ifjú (bár õszülõ halántékú) gróf és a szegény nevelõnõ között. Van úri gonoszság és úri jóság, olykor a zord szívek is meglágyulnak, de a fõúri intrikák meg a nõi praktikák végül is elvezetnek a tragikus könnyes zárójelenetig.
1976 telén Varsóban a Leprás nõt játszó mozik elõtt kígyóztak a leghosz-szabb sorok. A film az egyik leghíresebb lengyel giccsregénybõl készült. Rendezõje, Jerzy Hoffman a nagy bevételû kasszasikerek specialistája. Búfeledtetõ rendezõ. Legutóbb a magyar nézõ is megcsodálhatta az Áradatot, melyben Olbrychski végig bajvívta, végig lovagolta, végig szabadította Lengyelországot. Mostani hõsét. Waldemar grófot a Jávor Palisan délceg Leszek Teleszynsky játssza: Jerzy Hoffman fémjelzett kelet-európai profi. Olyan mestere a hamis történelmi szuperfilmnek és a nosztalgikus giccsmozinak, hogy némi tájékozódás után bárhol a világon, még Hollywoodban is megélne a szakmából.
A leprás nõ (melynek a magyar nézõ számára semmitmondó és viszolyogtató címét a hazai forgalmazásban meg kellett volna változtatni) nem a legízléstelenebbül tálalt giccs. Butító dolog, de csak annyira, mint egy csöpögõ, ál-ómódi táncdal. Sokba került, ám költségvetése nem akadályozza a lengyel filmgyártást a valóságot keményen és õszintén vizsgáló mûvek készítésében. Ámultam is, butulgattam is, unatkoztam is, míg néztem, de nem tudok rá igazán haragudni. Veszedelmesen károsnak a félrevezetõ filmeket tartom, amelyek társadalomábrázolás avagy „mai téma’1, meg „közéleti probléma” címén ködösítenek, rikácsolnak, rekedten suttognak. A leprás nõ rendezõje nem csapott be: giccset ígért, giccset adott.
A cikk közvetlen elérhetõségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 1979/09 48. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=8152 |