rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Láttuk még

Emberek és farkasok

Kövesdi Rózsa

 

Úgy látszik, valamiféle átok ül a magyar címadókon. A XX. század egyik legjelentősebb olasz prózaírója, Elio Vittorini antifasiszta regénye, az Uomini e no (Emberek és nem emberek) két kiadásban is megjelent magyarul, először Milánói rapszódia, majd Emberek és farkasok címmel. A regény szabad feldolgozásával készült film elkeresztelésekor a forgalmazók az utóbbi címet tartották meg, sajnálatos módon megfeledkezve arról, hogy korábban ugyanezen a címen vetítették Giuseppe de Santis egyik emlékezetes filmjét is.

Valentino Orsini az ellenállás hőskorát idéző filmje lényegében azt keresi, hogyan kell egyszerűen élni, ha kizökkent a világ. Erre konstruálja meg a mára is érvényes, nagyonis leegyszerűsítő, és éppen ezért nagyonis meggyőzőnek ható válaszát: ha akkor és ott 1944-ben Milánóban, vagy akár itt és most – mindenki a maga helyén, az adott pillanatban azt teszi, amire szükség van önmaga és mások boldogságához, akkor az élet leegyszerűsödik. A film városi ellenállói munkások, egyszerű emberek, akik számára az, hogy életük kockáztatásával harcoljanak a fasizmus ellen, ugyanolyan természetes, mint ahogy esznek, dolgoznak, szeretnek. Ezt keresné a film író-főhőse, N 2, a Parancsnok is, de az ő számára ez az út csak a legvégső áron járható. Ő mindig az Egészet látja, nemcsak a tettet, de annak következményeit is. Neki cselekednie kell, ugyanakkor halálosan nyomasztja a mások sorsáért érzett felelősség. Egymás után esnek el bajtársai, de elpusztulnak az ő akcióik megtorlásául kivégzett ártatlan túszok is. Az élet és az ellenállás így egyre bonyolultabbá, szövevényesebbé válik, amelyben már nem maradhat idő, hely szerelme számára sem. A film logikája szerint ezért, önmagával megbékélve választhatja a szép halált.

Sajnálatos, hogy a filmben éppen a cselekményes jeleneteknél csökken a feszültség. Hosszadalmassága ellenére sem meggyőző N 2 szerelmének erkölcsi vívódása. A kitűnő Flavio Bucci N 2 szerepében emlékezetes alakítást nyújt.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 1981/11 47-48. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=7285

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 1119 átlag: 5.33