rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Láttuk még

Milka

Simándi Júlia

Nagyon lassú, nagyon lírai ez a finn film. Mégis gyorsan és prózaian elmesélhető: egy özvegyasszony és kamaszlánya, Milka egyidejűleg folytat viszonyt a béresükkel. A heves érzelmektől gyötört, ám felvilágosítatlan kislány terhes lesz. A béres megszökik, a gyermek megszületik. Az özvegyasszony után hasztalanul sóvárgó idősecske kántor pótapaként és pótnagyapaként gyámkodik a csonka család felett.

Szép északi tájak, hangulatos paraszti szobabelső, a természetközeli élet megannyi vonzó epizódja a szénakaszálástól a szaunázásig. Ezzel az életformával láthatóan együtt jár a gyakori és ártatlan meztelenség, ami ugyanakkor nem jelent szexuális jártasságot, sőt ellenkezőleg: a kislánynak sejtelme sincs szeretkezései és terhessége összefüggéséről. Milka gyakori imáiban kizárólag azt kéri a jóistentől, hogy neki legyen jó, de a mamája se szomorkodjon. Az ima, a vallásos érzület ebben a filmben nem vicc, hanem a mondandó hordozója: a kislány panteisztikus istenhite megengedi, a falu konvencionális vallásossága viszont tiltja a – mit is? Érzéki örömökről túlzás lenne beszélni, mert a mama kivételével mindenkinek csak nyűg ez a testiség. A görög tragédiák kórusára emlékeztető, más nemzetiségű filmekből jól ismert fekete ruhás, rosszalló tekintetű öregasszonyok szerint pedig nyilván bűn, amelyért bűnhődés jár. (Erre utal Milka lelkifurdalásos víziója.) Lehet, hogy a finn gondolkodásmód, esztétikum-fogalom hiányos ismerete teszi, de a film nyersen naturális jelenetei inkább taszítóvá, mint vonzóvá teszik a „test örömeit”. S minthogy filmről van szó, a látvány erősen meghatározza élményünket.

Lehetséges azonban, hogy a film alapjául szolgáló regényre mindez nem igaz. Írója, Timo K. Mukka, akinek regénye, a Bűnről dalol a Föld, a közelmúltban jelent meg magyarul, és lelkes hangok hallatszanak róla. Remélhetőleg e könyvből – és más finn filmekből – ezeknél a bűntudattal, panteizmussal és zavaros mélylélektannal körített szexuálpatológiai tüneteknél többet is megtudhatunk kevéssé ismert, szimpatikus rokonainkról.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 1982/05 44. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=7105

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 1472 átlag: 5.55