N. N.
Franciaország
1968. III. 22. Nanterre-ben „balos” diákcsoportok képviselői elfoglalják az egyetemi tanácstermet és megalapítják az ún. „március 22-i mozgalmat”.
V. 2. A dékán meghatározatlan időre bezárja a nanterre-i bölcsészkart és tizennyolc diákot fegyelmi elé állít.
V. 3. Tiltakozás a Sorbonne-on és összeütközés a jobboldali diákszervezettel. Rendőri beavatkozás és tiltakozó demonstráció.
V. 6. Tiltakozó felvonulás, majd barikádharc a Quertier Latin utcáin. Nyolcszáz letartóztatás.
V. 7. Ötvenezer diák és tanár vonul fel Párizsban a Denfert-Rochereau-tól az Étoile-ig.
V. 10. éjjele: A „barikádok éjszakája”-
V. 13. Általános sztrájk és csaknem egymillió dolgozó tiltakozó felvonulása.
V. 24. A szakszervezetek demonstrációja. Szolidaritási felvonulás Dániel Cohn-Bendit mellett, harc a diákok és a rendőrök között. De Gaulle tábornok első beszéde.
V. 30. De Gaulle második beszéde, a jobboldal feltámadása.
VI. 11. Újból barikádok a párizsi utcákon.
VI. 16. A diákok elhagyják a Sorbonne-t.
VI. 27. A rendőrség megszállja a párizsi képzőművészeti főiskolát.
VII. 5. A rendőrség hajnalban behatol az orvosi karra, a tüntetések szervezésének utolsó fellegvárába és letartóztatja a megszálló diákokat. Már csupán az egyetemi spanyol és angol intézetben folyik jelképes diákellenállás.
X. 4. Az új iskolaév problémái és az oktatási reformról szóló parlamenti vita nyomán a diákok gyűléseket, tüntetéseket szerveznek országszerte. Párizsban az Occident (Nyugat) nevű jobboldali szervezet tagjai a felsőoktatási szakszervezet helyiségeibe hatolnak be, összetörik a berendezést, megtámadják az ott tartózkodókat.
XII. 17. A kormány figyelmeztetése ellenére többszáz tüntető diák verődik össze a Quartier Latinben és a rendőrségnek nehezen sikerül szétoszlásra bírni őket. Hatósági kordon a Sorbonne körül. Erősítést vetnek be a több helyen barikádokat építő fiatalok ellen.
XII. 18. Párizsban több, mint háromezer diák ismét megszállja a Sorbonne-t.
Nyugat-Berlin
1968. II. 17–19. Kongresszus a vietnami háború ellen. Húszezer diák vörös zászlókkal és a dél-vietnami felszabadítási front lobogóival végigvonul a városon.
IV. 11. Merénylet Rudi Dutschke ellen. Tiltakozásul felvonulások Nyugat-Németország nagyvárosaiban. Münchenben a rendőrök megölnek egy fényképészt és egy egyetemi hallgatót.
V. 14. Tiltakozó menet Bonnban az ún. szükségállapot-törvények ellen.
V. hó vége, VI. Barikádok emelése és egyetem-elfoglalások: München, Hamburg, Göttingen, Tübingen, Heidelberg, Salzburg, Nyugat-Berlin. Szolidaritási megmozdulások a párizsi diákmegmozdulással kapcsolatban. Szeptembertől kisebb diáktüntetések és tiltakozások, melyekben résztvesz a Nyugat-Németországba visszatért Dániel Cohn-Bendit is, akit rövid időre többször is letartóztattak.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 1989/04 26-27. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=5354 |