Nevelős Zoltán
Egy nagy robbanással kitör a gengszterháború a kínai negyedben. A New York-i rendőrség a körzetben dolgozó ázsiaiakból álló egységet egy elszánt fehérbőrű zöldfülűvel erősíti meg, akit egy kínai-amerikai öreg róka mellé osztanak be társnak. Így szállnak szembe a gátlástalan bandákkal, miközben a címben jelzett korrupció útvesztőiben bolyonganak.
A történet főhőse ugyan a Wahlberg alakította fiatal rendőr, a film igazi vonzerejét mégis Chow Yun-fat jelenti, Hongkong legnagyobb revolverhőse. Chow Yun-fat a robbanások között lassított felvételen két kezében kifogyhatatlan tárú pisztolyokból tüzelve vetődő akcióhős eredetije. A nagy keleti akciórendezők után őt is átcsábította Hollywood az óceánon, s most a Gyilkosok gyilkosa után (amely kedves duett volt Mira Sorvinóval, mégis üres utánzata a hongkongi tűzparádéknak) árnyaltabb szerepet kap második amerikai filmjében.
Chow pályája során felváltva játszott hol zsarut, hol bűnözőt, a néző szimpátiája minden esetben vele volt, ahogy az egy régi típusú sztárnál kötelező is. Ebben a filmben más szabályok működnek. James Foley rendező kevésbé lőporos bűnügyi történetekkel a háta mögött nem is tűzte ki célul, hogy imitálja a hongkongi akciófilmek dinamizmusát; az amerikai zsarufilm hagyományban gyökerező, lövöldözés-üldözéses krimit készített. A film valósághűségre törekszik mind a környezetrajz, mind a jellemábrázolás terén, az erőszak megjelenítése sem olyan balettszerű, mint a hongkongi mesterek filmjeiben. Tekintve, hogy a New York-i kínai negyed életét, és a korrupcióval szembesülő rendőrök lelki tusáját már számtalan filmben láthatta mindenki, az eredmény csak egy újabb krimi, amely működik ugyan, de nemigen ugraszt föl a párnázott székből.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 1999/11 59-60. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=4636 |