Varró Attila
Az amerikai patrióták - mivel egyetlen valamirevaló nemzeti tragédiával sem rendelkeznek, amelyet látványos keretek közt megünnepelhetnének - kénytelenek mozijegyet váltani, ha piros betűs napjaikat feketébben szeretnék látni. A televízió unalmas felvonulásai vagy ízléstelen stúdió-dekorációi helyett a sarki moziban Bálint-napon mészárlás zajlik, a Függetlenség Napján támadnak a gonosz űrlakók, Mindenszentek előestéjén pedig ott van Michael Myers, aki fantáziadús módszerekkel tizedeli Haddonfield kisvárosi tinédzser-populációját. Idén éppen a hetedik alkalommal, és feltehetőleg utoljára.
A Michael-Jason-Freddy triumvirátus alapító tagjának története még 1963-ban kezdődött, alig egy hónappal a Kennedy-merénylet előtt: a hét esztendős Mikey ekkor mérte a legelső csapást ős-ellenségére, a liberális korszellemben elburjánzó kamaszkori promiszkuitásra. Ledér nővérét 1978-ban újabb áldozatok követték, hogy a környék fiataljai egy életre megtanulják: a szex sohasem lehet biztonságos. A republikánus rém azóta készen várja, hogy konzervatív erkölcsi értékeket védelmező dzsinnként azonnal felbukkanhasson, amint párthívei megdörzsölik töklámpását. Nem csoda, hogy intenzív kezdet után (Halloween 1-2) a Reagen-érát teljes egészében átaludta, a következő tíz évben pedig többet ártott hírnevének, mint a kísérletező kedvű ifjúságnak (Halloween 4-5-6); az igazi visszatéréshez közel 20 év és egy világraszóló demokrata szex-botrány kellett.
A Halloween H20 ugyanis eddigi legméltóbb utódja Carpenter alapművének; ezt egyrészt a 90-es évek Sikoly-szabványához igazodó, önreflexiókkal ravaszul teletűzdelt forgatókönyvnek, másrészt a régi főszereplőnőnek köszönheti. Jamie Lee Curtis - akit érezhetően megihletett Sigourney Weaver és az alien(ek) ambivalens, mégis szimbiotikus párkapcsolata - személyes ügynek tekintette a Halloween-sztori zárófejezetét, ezért apait-anyait beleadott (utóbbit szó szerint) a végső küzdelembe: nemcsak horror-specialista rendezőt (a Péntek 13 szériát indító Minert), és igazi sztár-gagmant (Kevin „Scream” Williams) szerzett filmjéhez, de Laurie Strode egydimenziós figurájából is sikerült erőteljes, már-már árnyalt karaktert varázsolnia. Tekintetbe véve, hogy az 1983-as harmadik részben a sorozat egyetlen főhőse - még Myers sem - kapott szerepet, érdemes lenne csendben elfeledkezni az egész filmről, egyúttal a következő három folytatásról is, és a Halloween H20-szal lezártnak tekinteni egy színvonalas horror-trilógiát. Semmi értelme újraéleszteni a klasszikus rémeket, egy Michael Myerst vagy Norman Bates-t, amikor maga a műfaj már úgyis halott.
Bár a holttestét sehol sem találják...
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 1999/01 60-61. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=3937 |