Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Televízó

Magyar reality

Zachar Balázs

 

Nem titkoltan nagy reményekkel vág bele mindkét kereskedelmi televízió az ősszel induló (számunk megjelenésekor talán már el is indult) saját valóságshow-jába. Hogy milyen nagy a titkolózás az RTL-es Való világ és a tv2-s Bázis körül, az is mutatja, hogy egyik műsor producere sem árulta el az első adás időpontját, ahogyan jó pár más részlet kapcsán is meglehetősen szűkszavúan fogalmaztak.

Az RTL Klub Való világ című valóságshow-ja csak nevében egyezik meg a Music Television mintegy tíz évvel ezelőtt debütált The Real World címet viselő sorozatával, amely a műfaj úttörőjének tekinthető. A Real World – mely még csak egy egyszerűen a bennfentesség érzését adta a nézőnek – bemutatása óta a műfaj sokat változott, egy sereg új elemmel gazdagodott, melyek nagy része az RTL Való világában is megjelenik. A műsor azonban, Árpa Attila producer szerint nem egy már kitalált és több országban kipróbált formátum licensze. Pedig adódhat a kérdés: vajon a magyar RTL miért nem a német testvérénél már óriási karriert befutott Big Brothert vette meg? Árpa Attila cáfolta, hogy ennek anyagi okai lennének, azaz hogy a format megvásárlása egyszerűen túl sokba került volna, ehhez képest pedig a siker túlságosan bizonytalan. A producer egyszerűen unalmasnak találta a Big Brothert, és úgy vélte, Magyarországon sokkal izgalmasabb show épülhetne a már bevált alapötletre. (Merthogy az alapötlet változatlan: 10-20 embert összezárnak, és közös életük minden percét rögzítik a kamerák. A kiszavazások után végül itt is csak egy marad, aki visz mindent: pénzt, autót, lakást.) A magyar változat azonban egy sajátos „vígjátéki” elemmel bővül, ennél többet azonban Árpa nem árult el a Való világ tartalmáról.

Katonai kiképzőtáborba helyezte valóság-show-ját a tv2, amely szintén saját fejlesztésű produkcióval áll elő. Noha ebben a műfajban már nem nagyon lehet feltalálni a spanyolviaszt, fogalmazott a producer, Kereszty Gábor, a Bázis elődje leginkább az amerikai Fox csatornán futott Bootcamp műsorban kereshető. A Bázis ugyanakkor ízig-vérig magyar, és három hónapi csapatmunka eredményeképpen született valóság-show lesz, a készítők pedig nem akarnak beleesni a művi „amerikanizálás” hibájába (bár a show toborzó célú előzetesének hangvétele mégis ezt sugallta). A Bázisban is lesznek testet-lelket próbára tevő feladatok, pszichikai presszió és megaláztatás, a kiképzők azonban nem fogják tengerészgyalogos-trénerek módjára végigüvöltözni a sorozatot, ígérte a producer. A Bázist irányító parancsnok egyébként húsz éve foglalkozik kiképzéssel, így az általa kidolgozott módszereket csupán össze kellett hangolni a szerkesztő elképzeléseivel, aki természetesen gondoskodni akar a kellő számú belső összeütközésről is. A Honvédelmi Minisztérium által támogatott műsor húsz szereplője – akik rendkívül szigorú orvosi és pszichológiai vizsgálaton estek át – szintén nem fogja megúszni a belső válságokat, az egymással való szembefordulást. A nyeremény ugyan nem olyan csábító, mint az RTL Klub esetében (10 millió forint), a győztes személye viszont egy teljesen új, Kereszty szerint eddig még nem alkalmazott szavazási rendszer végén fog kiderülni.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2001/10 19. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=3463

Kulcsszavak: 2000-es évek, magyar film, MÉDIA, Tévé, valóság-show, vetélkedő,


Cikk értékelése:szavazat: 957 átlag: 5.67