Nevelős Zoltán
A Himalája lábainál egy száműzetésben élő tibeti kolostorból növendékek kis csoportja nap mint nap meglóg az éjszaka közepén, hogy aztán a falubeli kocsma rossz levegőjében zsúfolódjanak a tévé előtt. 1998-ban ugyanis a labdarúgó világbajnokság a világnak még ilyen távoli zugát is lázba tudta hozni; az ifjú tibeti szerzetesek minden nap fogadásokat kötnek a meccsek végeredményére.
Amikor nevelőjük fülön csípi őket, és véget vet az éji sportrajongásnak, a minden hájjal megkent Orgyen elhatározza, megszervezi, hogy a döntőt mindannyian a kolostorban nézhessék. Az apát engedélyt ad, de még így is össze kell szedni a pénzt, hogy tévét és tányérantennát béreljenek a zsugori indiai kereskedőtől. A szerzeteseknek meg, ugye, honnan volna pénzük?
A film alkotója, Khyentse Norbu is hasonlóan nagy fába vágta a fejszéjét, amikor buddhista szerzetes létére filmkészítésre szánta el magát. Bhutánban nincs filmgyártás, és a mozirajongó csuhás is csak annyit tudott a szakmáról, amennyit Bernardo Bertolucci tanácsadójaként lesett el A kis Buddha forgatásán. Ezen a nyomon indult el, forgatókönyvét Jeremy Thomas producerhez vitte, aki bemutatta pár fontos embernek, és a költségvetés egykettőre meg is volt.
Ilyen emberi csodákkal van tele a film is. A hagyomány és a fejlődés ütköztetése könnyedén eredményez humoros helyzeteket, megmutatja a nyugati mozilátogató népeknek, hogy a keleti ember szíve is csak olyan, mint az övék. A vörös szerzetesi ruha alatt focis mez rejtezik. Esendő emberek ők is, de tiszták. Ami nekünk a mindennapok rég megunt kelléke, az számukra káprázatos jelenség tud lenni. Amikor a meccsnézést áramszünet szakítja meg, az egyik szerzetes rögtönzött árnyjátékkal szórakoztatja társait. Ilyen pillanatok miatt lehet annyira szeretni ezt a filmet.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 2000/03 60. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=2871 |