Vaskó Péter
Fanfan az ügyes, okos, bátor és roppant szerelmes népi hős már vagy 200 éve tulipánkodik a gall szájhagyományban, irodalomban és úgy 20 évente filmre is viszik. A leghíresebb változat Christian-Jaque 1952-es filmje Gérard Philipe-pel és Gina Lollobrigidával, amely nálunk Királylány a feleségem címmel lett nagy siker. A történetben a jóképű és romantikus csirkefogó Fanfan a kényszerházasság elől a katonaságba menekül a szép cigánylány, Adeline bíztatására, aki ráadásul azt is megjósolja neki, hogy a király lányát fogja feleségül venni. Számos kaland után, ha a vér szerinti királylány végül nem is, Adeline és a francia sereg győzelme annál inkább bejön Fanfannak.
Luc Besson francia sikerfelelős a végelgyengülésben kimúlt Taxi széria után úgy döntött, amolyan jenki módra összebütyköli az ’52-es film remake-változatát. A ráncfelvarrott, piacosított változat rendezői székébe a közös munkában már bevált (Taxi 2-3, Wasabi) Gérard Krawczyk került.
Végeredményként egy öszvér-megoldás született, a Philipe-film első felét jóformán snittről snittre újraforgatták, cserébe a második rész szinte semmiben nem hasonlít az eredetire, új szálak, szereplők, helyszínek bukkannak fel.
Miközben az alkotók igyekeztek megtartani az elődre jellemző könnyed humort, megpróbálták a feltételezett nézői elvárásokhoz igazítani az akciójeleneteket. A megvalósítás mindkét esetben felemásra sikeredett. Az arisztokratákból hol többé, hol kevésbé szórakoztató módon homokosok és debilek lettek, a verekedések és „kardozások” (szerintem csak sznobok hívják ezeket a részeket „vívásnak”) pedig a kor igényeinek megfelelően kung fu-közeli élményben részesítik a nézőt. Az áramvonalasított remake legnagyobb vesztese végül a mesei hangulat és a romantika lett. Az újraszabás során Bessonék valószínűleg ezeket az elemeket ítélték legkorszerűtlenebbnek, a film így azonban éppen a tágasságából és bájából vesztett. Ez a „pörgősre” modernizált, simára gyalult Fanfan sem rossz mozi, de nem több, mint egy színes, halványabb utánnyomás.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 2003/07 60. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=2311 |