N. N.
Feketelista Hollywoodban? Az amerikai színész-szakszervezet attól tart, hogy az iraki háború ellen fellépõ színészek szankciókra számíthatnak. A jobboldali Fox tévé felmérése szerint a nézõk 76 %-a követeli, hogy hallgattassák el a pacifista sztárokat. Sokan szeretnék Martin Sheen eltávolítását a Fehér Ház címû sorozatból, amelyben az amerikai elnököt alakítja. Sean Penn nevét pedig (akinek apja McCarthy szenátor idején már megtapasztalhatta a feketelista súlyos egzisztenciális hátrányait) épp most törölték egy filmvígjáték stáblistájáról.
*
Abel Ferrara a New York-i nehézfiúk és könnyûvérû lányok krónikása új filmjében egy sztriptízbár sûrû atmoszférájába vezeti be nézõit. A Go-go Tales azonban nem ezért lett a pletykalapok csemegéje, hanem a fõszereplõk miatt: úgy hírlik, Naomi Campbell és Claudia Schiffer is igent mondott a felkérésre.
*
Folytatódik a francia klasszikusokból készülõ remake-ek sora. Míg Neil Jordan legfrissebb filmje, a Good Thief (Jó tolvaj) Jean-Pierre Melville elsõ bûnügyi filmje a Bob nagyban játszik forgatókönyve alapján készült, Luc Besson produkciós cége a Királylány a feleségem kosztümös filmsikerét dolgozza fel újra Tulipános Fanfan címen – Gerard Phillipe után Vincent Perez-zel a címszerepben.
*
Hetven éves korában meghalt Stan Brakhage az amerikai kísérleti filmezés doyenje. Az ötvenes évek közepe óta majdnem négyszáz rövidfilmet készítõ avantgarde mûvész a hollywoodi mainstreamre is hatott. Egyedülálló montázstechnikája az amerikai kísérleti film legszívesebben másolt alkotójává tette (többek között az õ nevéhez fûzõdik a Harcosok klubjából is ismerõs szubliminális képsorok elsõ mûvészi alkalmazása) – manapság olyan rendezõk sorolják magukat a „tanítványai” közé, mint Martin Scorsese és David Fincher.
*
46 esztendõs korában öngyilkos lett Leslie Cheung, a hong kongi filmipar legnagyobb romantikus férfisztárja (és az egyetlen, aki nyíltan felvállalta homoszexualitását): egy ötcsillagos szálloda egyik ablakából kiugorva vetett véget életének. Cheung a 80-as évektõl jelentõs szerepet kapott a helyi új hullám sikereiben, kivételes módon mind a kínai oldalon (Isten veled ágyasom, Csábító Hold), mind Hong Kongban (Szebb holnap, Rouge, A vadság napjai).
A cikk közvetlen elérhetõségei: | |
![]() | offline: Filmvilág folyóirat 2003/05 02. old. |
![]() | online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=2278 |