Tartalmi elemek kiemelése
rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Láttuk még

Ítélet eladó

Vaskó Péter

 

Hisz ön az elfogulatlan igazságszolgáltatásban? Vagy esetleg összeesküvés-párti, a bíróságot afféle jogállami fügefalevélnek tartja, amely valójában nyers üzleti, hatalmi érdekeket takargat? Nos, az utóbbiak parájához bőséges muníciót szolgáltat a Gary Fleder által forgatott újabb John Grisham-adaptáció.

A filmbeli tárgyalás tétje, hogy sikerül-e egy munkahelyi mészárlás kapcsán felelőssé tenni a nagy fegyvergyártó cégeket, akik a haszon érdekében blazírt nemtörődömséggel (és az alkotmányba foglalt jog védelme alatt) kínálják portékájukat boldog-boldogtalannak, elősegítve az évi 30.000 halálos áldozattal járó nagy amerikai polgári éleslövészetet. Precedensértéke miatt a tárgyalás olyan fontos, hogy a felek nem is kívánják 12 csóró átlagjenki, azaz az esküdtszék lelkiismeretére bízni a döntést, és minden létező eszközzel beszállnak az esküdtek megdolgozásába. Az áldozat családját képviselő idealista ügyvéddel (Dustin Hoffman) szemben a fegyverlobbi érdekeit képviselő cinikus „esküdt-szakértő” (Gene Hackman) áll, ám velük párhuzamosan az egyik esküdt (John Cusack) is beindítja a saját játszmáját.

A film alkotói nem voltak szívbajosak, és a Grisham-könyvben szereplő dohány-mogulokat a fegyverbiznisz profitéhes cápáira cserélték. Jó érzékű aktualizálás, az utóbbi években a kirúgott alkalmazottak és sértett kamaszok által munkahelyen, iskolában végrehajtott vérfürdők igencsak megingatták az amerikaiak hitét az egyszemélyes háztáji hadseregek helyességében, s persze a tüdőráknál drámaibb egy tüdőlövés. (Michael Moore szintén szép sikert ért el a témához kapcsolódó dokumentumfilmnek álcázott filmpublicisztikájával a Kóla, puska, sültkrumplival.)

Fegyvergörcs és bírósági cirkusz: szinte egymásnak vannak teremtve, és a jónevű színészgárda él is a lehetőséggel. Elsősorban is a lelkesen gonosz Gene Hackman, aki a romlott profi szerepében mindenkit lejátszik a vászonról és egymagában képes összetartani a filmet. Hogy van-e az Ítélet eladóban sablon, közhely, édesbús nyáladzás és előemésztett, puhára csócsált tanulság? Van dögivel, elvégre ez egy drága stúdiófilm. De még ez is működik, csúszik, mint az olajos hal, és a végeredmény egy élvezhető, jó kis ponyvafilm.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2004/04 59. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=1891

Kulcsszavak: 2000-es évek, Dráma, Játékfilm, közönségfilm, per, USA film, összeesküvés-elmélet,


Cikk értékelése:szavazat: 1246 átlag: 5.46