rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Jóreménység sziget

Fekete Tamás

magyar, 2022. Rendezte és írta: Dimitry Ljasuk. Kép: Dimitry Ljasuk. Szereplők: Dimitry Ljasuk (Dimi), Baranyák Béla (Atya), Molnár Barnabás (Kis Dimi), Dorogi Fernanda (Gabriella). Gyártó: független produkció. 100 perc.

Bár jónéhány független, önálló finanszírozású magyar produkció talál utat a mozikba, kevés lépi át közülük a néhány ezres nézőszámot. A leningrádi születésű Dimitry Ljasuk első egészestés rendezésére, a Jóreménység-szigetre pár hét alatt több mint 20 ezren váltottak jegyet, ami nem csupán önmagában bravúros teljesítmény, de abban az évben, amikor a legnézettebb hazai produkció is csupán 82 ezer nézőhöz jutott el, különösképpen szép eredmény. Ljasuk munkája nem csupán készítésében, de végeredményét nézve is szinte egyszemélyes produkció: a rendezés mellett ő írta, fényképezte és vágta a filmet, és jóformán egyetlen szereplője is ő maga. Az általa játszott főhős a pandémia kitörésekor úgy dönt, elvonul arra a kis tiszai szigetre, ahol az ott álló kunyhó felépítésében még gyerekfejjel segítette apját. A magányban, önkéntes remeteségben töltött hónapok után azonban mégis vissza kell térnie a nagyvárosba.

 „Egyre kevesebbet gondolkodunk, mindent készen kapunk.” – így szól a filmbéli rengeteg tételmondat egyike, amivel éppenséggel a modern civilizáció ellen kel ki. Ez a „készen kapott” jelleg illik a filmre is, karakterei és üzenete mellett a látványvilágára is. A reklámszakemberként is dolgozó rendező igyekszik végig egyszerűen, közérthetően és direkten fogalmazni, legyen szó a természet csodáiról, a milliós népességű városok nyüzsgésének kibírhatatlanságáról, az atyai örökségről, vagy éppen a szerelem fellángolásáról – akár szóban, akár képben próbálja közölni ezeket; minden egyes beállítás olyan, mintha egy belföldi utazási katalógus lapjáról került volna igen. A romantikus világkép és a direkt üzenet mellett a film sikeréhez mindazonáltal az is hozzájárulhatott, hogy Ljasuké a legelső magyar játékfilm, amely nyíltan reagál a mögöttünk hagyott COVID-érára, és paradox módon ezáltal teszi átélhetővé ezt a frázisokban bővelkedő történetet.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2023/02 59-59. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=15840

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -