Koltai Ágnes
Négy évtizeddel ezelőtt alapították a „Premio Grolle D’Oro” díjat Olaszországban. A szobor nem jár sem pénzzel, sem nemzetközi elismeréssel. Erkölcsi értéke, baráti gesztus-jellege van, azt fejezi ki, hogy az olasz film elsősorban a hazai közönségnek készül: az olasz filmművészek, rendezők, forgatókönyvírók, színészek az olasz mozikban szeretnének sikert aratni.
Évek óta Saint-Vincent ad otthont a Premio Grolle D’Oro díjkiosztási ünnepségnek. Maga a díjkiosztás, utánozva a nagy fesztiválok ceremóniáit, valójában egy show-műsor, amit nem csupán a helyi, hanem a nagy tévétársaságok is átvesznek, ezzel népszerűsítve hazájában az olasz filmet. Saint-Vincent azonban kulturális missziót is teljesít: az év kiemelkedő filmjeiből összeállított válogatást láthat a helyi közönség, tíz, tizenöt új olasz filmet, köztük a külföldön is sikert aratott műveket.
Saint-Vincent és a „Premio Grolle D’Oro” az olasz film bensőséges ünnepe, alkalom a művésztalálkozókra és a fesztelen diskurzusokra.
Saim-Vincent egyébként második éve vállalta a Filmkritikusok Nemzetközi Szövetsége (FIPRESCI) éves közgyűlésének megrendezését. Ebben az esztendőben szemináriumot is rendeztek külföldi és hazai kritikusok részvételével az európai vígjátékról.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 1993/01 02. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=158 |