rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Legénybúcsú Extra

Csomán Sándor

Legénybúcsú Extra – magyar, 2023. Rendezte: Rózsa Gábor. Írta: Rózsa Gábor és Virsinszki Zoltán. Kép: Rózsa Olivér. Zene: Erős Márton. Szereplők: Virsinszki Zoltán (Dani), Nagy Alexandra (Enikő), Sütő András (Tóni), Varga Ádám (Vakond), Kálloy Molnár Péter (Pali bá), Michl Júlia (Veronika). Gyártó és forgalmazó: Rózsa Produktum Kft. 104 perc.

A kurrens mozgóképfogyasztást meghatározó, humoros szkeccsekre szakosodott SzkiTon TV online videóit átlagosan többtízezer ember követi napi szinten, amely sikereknek köszönhetően a formáció tagjai és az őket meghatározó szemlélet 2021-ben nagyjátékfilmes formát öltött: a humort még kevéssé játékba hozó Mentés Másképp után jött a szintén független forrásokból készült Legénybúcsú Extra: ez pedig már egy az egyben a SzkiTonra jellemző stílus sémáit rendezi laza narratív keretbe.

Dani (az író-főszereplő Virsinszki Zoltán) számára csak barátnője létezik, akivel éppen házasságukat tervezik, ám a kinézett álomhelyszínt nem engedhetik meg maguknak. A krízist okozó helyzetből egy verseny, a Legénybúcsú Extra jelentheti a kiutat, melyben tematikus feladatok megoldásával két csapat közül a nyertes ingyenesen veheti igénybe a szolgáltatásokat. A magányos, kapcsolatában szorongó vőlegénynek nincsenek barátai, ezért négytagú csapatába beveszi iszákos apját, a zokni-szandálos, örökszűz matektanárt és egy drogos munkást, hogy az abszurd küldetések (Vakond anyjának felizgatása, bugyik gyűjtése, sztriptíztánc stb.) teljesítésével elérje menyasszonya álmát.

Már a felütésből és a karakterek leírásából világossá válik, hogy Rózsa Gábor filmje a kétezres évek magyar kulturális közegét beárnyékoló vígjátéki hagyományokhoz nyúl vissza: a mozit túljátszott szerepek, fárasztó helyzetkomikum, az átgondolt dramaturgiát nélkülöző, erőltetett altesti humorral átitatott történet határozza meg, mely a guilty pleasure címkéjét is leveti magáról. Azon túl, hogy a film alapvető technikai feltételeket sem képes teljesíteni (csukott szájjal „beszélő” karakterek), kizárólag az agyonhasznált, közönséges sztereotípiák durrogtatásával próbál szórakoztatni – a rendkívül kínos 104 perc után a néző értetlenül, fejében kellemetlen zavarral távozik a mozi sötétjéből.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2023/06 60-60. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=15772

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -