rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Azt mondta

Bonyhecz Vera

She Saidamerikai, 2022. Rendezte: Maria Schrader. Forgatókönyv: Jodi Kantor és Megan Twohey könyve nyomán Rebecca Lenkiewicz. Kép: Natasha Braier. Zene: Nicholas Britell. Szereplők: Carey Mulligan (Megan Twohey), Zoe Kazan (Jodi Kantor), Patricia Clarkson (Rebecca Corbett), Andre Braugher (Dean Baquet). Gyártó: Universal Pictures /Annapurna Pictures / Plan B Entertainment. Forgalmazó: UIP-Duna Film. Szinkronizált. 129 perc.

Az oknyomozó újságírás mindig is hálás alapanyagként szolgált Hollywoodnak, ám az Azt mondta még a műfajon belül is komoly jelentőséget hordoz témaválasztásával. Az elmúlt évekből említésre érdemes a Spotlight, mint hasonlóképp nagy társadalmi súllyal bíró, a klérus általi gyermekmolesztálás témáját boncolgató alkotás, ám Maria Schrader kezei közt egy ennél sokkal inkább tárgyilagos hangvételű, a váratlan fordulatokat nélkülöző film született. A rendező korábbi munkássága (Unorthodox) biztosíték a téma iránti kellő empátiára, mellyel az álomgyár egyik legbefolyásosabb moguljának, Harvey Weinsteinnek az évtizedeken átívelő, több ízben elkövetett szexuális visszaéléseinek, és azok eltussolására berendezkedett intézményrendszer leleplezés történetét meséli el.

A film a New York Times két újságírónője, Jodi Kantor és Megan Twohey fáradhatatlan munkásságát tárja a nézők elé, végeredményként annak az újságcikknek a megszületésével, amely az addig érinthetetlennek vélt szexuális ragadozó és háttérországának bukását okozta. A Kantor és Twohey azonos című könyvéből adaptált film nem dúskál bravúros filmnyelvi megoldásokban, a valós eseményeket hűen követve jutunk el a leleplező írás publikálásának napjáig. A téma ellenére az alkotók rendkívüli érzékenységgel vitték vászonra az áldozatok visszaemlékezéseit – kerülték az erőszak és tulajdonképpen Weinstein bármiféle direkt képi megjelenítését, helyette inkább sokat sejtető vágóképeket, valamint több ízben is az abúzust elszenvedő valós személyek hangját (Gwyneth Paltrow, Rose McGowan) használták. Schrader filmje nem az izgalomtól fogja a moziszékhez szegezni a nézőt, ám elvitathatatlan érdeme, hogy a hatásvadász elemeket kerülve, korrekt összefoglalását nyújtja az elmúlt évtized társadalmilag legnagyobb port kavaró mozgalmának, a #MeToo-nak a kirobbanását is jelölő Weinstein-botránynak.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2023/01 58-58. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=15641

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -