rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Alcarrás

Roboz Gábor


Alcarrás – spanyol-olasz, 2022. Rendezte és írta: Carla Simón. Kép: Daniela Cajías. Vágó: Ana Pfaff. Szereplők: Jordi Pujol Dolcet (Quimet), Anna Otin (Dolors), Xenia Roset (Mariona). Gyártó: Avalon. Forgalmazó: Vertigo Média Kft. Feliratos. 120 perc.

 

Tisztességesen dolgozó sokgyerekes nagycsalád megélhetésének veszélybe kerülése pont olyan téma, amelyből kiindulva egy ördögien profi hollywoodi forgatókönyvíró különösebb erőlködés nélkül is felépíthet könnyfacsaró melodrámát, egy ilyen történet azonban egy kifinomultabb alkotó kezében sokkal többet igényel a nézőtől. A kisfilmes formában rutinosabb Carla Simón idén bemutatott második nagyjátékfilmje a címbeli katalán falu őszibarack-termesztő famíliájának mindennapjaiba nyújt betekintést, és rögtön az eddigi életük kisiklásánál veszi fel a fonalat. Amikor ugyanis birtokuk törvényes tulajdonosának örököse amellett dönt, hogy eladja a földet, aláírt szerződés híján nincs mit tenniük, kénytelenek nekilátni az utolsó aratási idényüknek, és tehetetlenül figyelni a markológépek és napelemtelepítők bevonulását.

A markáns atmoszférájú eredeti helyszíneken, amatőrszínészekkel forgatott produkció megtévesztően egyszerűnek tűnik, az író-rendező ugyanis nem tesz mást, mint bemutatja a különböző generációkba tartozó szereplők ügyes-bajos dolgait, nem fokozza a nézői bevonódást érzelmes nagymonológokkal és gyógyíthatatlan betegségekkel. Simón 1993 nyara című bemutatkozó egészestéséhez hasonlóan ezúttal is az apróságokra érzékeny cselekményvezetéssel ábrázolja a vidéki élet kihívásait és örömeit: bár minden főbb karakterében épül valahogyan a közelgő búcsú keltette feszültség, nyugati módra dramatizált szálak helyett inkább kisebb-nagyobb epizódokat és életképeket fűz össze. A berlini Arany Medvét első katalán nyelvű filmként elnyerő Alcarrás – a tavalyi Luzzu halászbárkás drámájára emlékeztetve – éppen abból nyeri az erejét, hogy egy megrendítő egzisztenciális változást olyan visszafogottan ábrázol, mintha csak valami jelentéktelen kishírről lenne szó egy óriási portál nagyságrendekkel izgalmasabb anyagainak árnyékában.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2022/12 56-56. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=15604

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -