rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

3000 év vágyakozás

Pozsonyi Janka


Three Thousands Years of Longing – amerikai, 2022. Rendezte: George Miller. Írta: Augusta Gore és George Miller. Kép: John Seale. Zene: Tom Holkenborg. Szereplők: Tilda Swinton (Alithea), Idris Elba (Dzsinn). Gyártó: FilmNation Entertainment. Forgalmazó: Prorom. Feliratos. 108 perc.

 

A 2015-ös Mad Max – A harag útja az egész világot elkápráztatta, mindenki a hetvenéves George Miller visszatérését és ezt a két órányi, tömény adrenalin-löketet ünnepelte. A bemutatót hét év várakozás követte, mindenkit az érdekelt, hogy egy ilyen kirobbanóan energikus film után mibe fog bele legközelebb az ausztrál legenda. Idén tavasszal Cannes-ba futott be a válasz: Max őrült hajszája után egy CGI-orgiába csomagolt ezeregyéjszaka meséit készített, ami a történetmesélés varázsát hivatott bemutatni, de sajnálatos módon pont a fókusztalan történetbe és a mesélés módjába sikerül belebuknia.

Mert hiába helyez a középpontba egy egyedülálló narratológus professzort, aki egy isztambuli bazárban vett szuvenír üvegcsében egy hegyesfülű dzsinnt talál, a két főhős a film jelentős részében fürdőköpenyben ül egy hotelszobában, és vagy a három kívánság körüli mizérián elmélkedik, vagy a szellem gazdától gazdáig tartó háromezer évnyi szenvedését hallgatja. A dzsinn története csillámporos mesékben, néha egészen izgalmas, máskor banálisan unalmas epizódokban elevenedik fel, amiből a bosszantóan passzívra megírt főszereplők szépen levonják a tanulságot, majd jön a következő fejezet. Két elképesztően karizmatikus színésznek kell két karizma nélküli szerepet eljátszania, amit Swinton és Elba végtelen profi módon teljesít is, de érzelmileg nem vonódunk be se a vágyaikba, se a félelmeikbe – ráadásul az utolsó harmadban váratlanul egy romantikus filmben találják magukat, ám a stabilan lerakott alapok hiányában kapcsolatuk üres és erőltetett marad. Miller szemmel láthatóan rengeteg szakmai energiát fektetett a mitikus mesékbe, csak éppen a film motorjául szolgáló keretről és a hőseiről sikerült útközben megfeledkeznie.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2022/09 57-58. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=15484

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -