rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Gyilkos party

Vajda Judit

Murder Party – francia, 2022. Rendezte: Nicolas Pleskof. Írta: Elsa Marpeau és Nicolas Pleskof. Kép: Gilles Porte. Zene: Amaury Chabauty. Szereplők: Alice Pol (Jeanne), Eddy Mitchell (César), Miou-Miou (Josephine), Pablo Pauly (Théo). Gyártó: Kazak Productions. Forgalmazó: ADS Service. Szinkronizált. 103 perc.

A Tőrbe ejtve című Agatha Christie-fanfic nemcsak akkora sikernek bizonyult, hogy hamarosan láthatjuk a folytatását, de még azt megelőzve, francia színekben elkészült a ripoffja is. A Gyilkos party (sic!) már plakátjával a Rian Johnson-krimivígjátékot nyúlja, ahogy premisszája is erősen azt idézi (csak a milliárdos írót milliárdos társasjáték-tervezőre, a kívülálló, rezonőr figurát pedig csinos ápolónőről csinos építészre cserélték).

A francia utánzat megtekintése után azonban nyilvánvalóvá válik, hogy az elsőfilmes író-rendező (akinek vendégszöveg-öszegereblyéző munkáját a tévés produkciókon edződött Elsa Marpeau társ-forgatókönyvíró segítette) nem kizárólag a Tőrbe ejtvéből merített. Az (elsősorban zenéjével) Alfred Hitchcockot idéző főcím után rögtön érkezik a 8 nő-utánérzés (az azonos alműfaj és hangvétel mellett főleg a tarkabarka képi világot illetően), majd a Tőrbe ejtve-alaphelyzet hamarosan egy, a Fűrész-horrorokat, illetve a Kocka című remeket idéző cselekménybe fordul (a haláleset után ugyanis egy láthatatlan játékmester arra kényszeríti a túlélőket, hogy a film helyszínéül szolgáló hatalmas kastély szobáit járva nyomozzák ki az ügyet, aki pedig rosszul tippel, az már nem léphet be a következő szobába).

A rengeteg plagizált forrásmű miatt amúgy is elég kaotikus alkotást egy szerelmi szállal bonyolítják még tovább, és a végére kapunk ugyan egy csavart, de az meg egy újabb paradigmaváltó horrorfilmből lesz ismerős, szóval csak tovább bosszantja a nézőt. A hajánál fogva előrángatott pszichologizáló megfejtés semennyire sincs alátámasztva, ahogy az is egyértelmű, hogy az idézetdömping ellenére nem paródiáról van szó. Egy Tarantinóhoz hasonló kopírmester kezében kijöhetett volna ennyi összelopkodott dologból valami szórakoztató is, de a Gyilkos party alkotóinak egyértelműen az önbizalma nagyobb, mint a tehetsége.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2022/08 58-59. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=15449

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -