Pozsonyi Janka
Stop Zemlja – ukrán, 2021. Rendezte és írta: Katerina Gornosztai. Kép: Alekszandr Roscsin. Zene: Marianna Klocsko. Szereplõk: Maria Fedorcsenko (Mása), Arszenij Markov (Szenia), Jana Iszajenko (Jana), Alekszandr Ivanov (Szása). Gyártó: Esse Production House. Forgalmazó: HBO Max. Feliratos. 122 perc.
Gimnazista tinik lelki világát évrõl évre tucatnyi film és sorozat próbálja meg hitelesen feltérképezni, de csak töredéküknek sikerül az utókor számára is maradandót mutatnia. 2007 és 2013 között a brit tinik vadul bulizó életvitelét követte, fõleg az elsõ évadoknak köszönhetõen kultikussá váló Skins, norvég verziója pár éve a Skam volt, 2017-ben a Lady Birddel rendezõvé elõlépõ Greta Gerwig festett õszinte portrét egy 17 éves lányról, a Z-generáció egyik legfontosabb referenciája pedig a gyönyörûen stilizált, Rév Marcell által fényképezett Eufória lett.
Míg az ukrán Katerina Gornostai elsõ nagyjátékfilmjét az Eufóriánál jóval realisztikusabb keretek közé rakja, a vizuális megoldásait – az extrém színeket és álomszerû képeit, mint a sebbõl sûrû vérként ömlõ glitter – gyakran kölcsönveszi. A végzõs ukrán gimisek valósága egyfelõl teljesen átlagos: életük az elsõ szerelmek és csalódások, bulik, a szülõktõl való elidegenedés, mentális problémák, szexuális ébredezés és identitáskeresés körül forog. Másrészt az aktív háborús állapot miatt egy számunkra egyelõre idegen fenyegetettség, a besorozás lehetõsége árnyékolja be a fiúk boldogságát. Hátborzongató belegondolni, hogy a 2021-es film amatõr színészeinek 2022 elején jó eséllyel a valóságban is fegyvert kellett ragadnia. Kateryna Gornostai jó érzékkel, szájbarágás és (az Eufóriára jellemzõ) túldramatizálás nélkül ragadja meg a fiatalok válságait. Jól összeválogatott színészein az improvizáció nyomait érezni, különösen a beszélõfejes dokumentarista jelenetek teszik a filmjét különlegessé, ahol a kérdéseire válaszolva, karakterben, így fikció és valóság határát elmosva, rendkívül õszintén beszélnek az érzéseikrõl. Az Állítsátok meg a Földet! nem fog annyi emberhez eljutni, mint az elõdei, pedig Kelet-Európa fiataljairól tud újat mondani.
A cikk közvetlen elérhetõségei: | |
![]() | offline: Filmvilág folyóirat 2022/07 62-62. old. |
![]() | online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=15422 |