rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Családi testcsere

Huber Zoltán

Le sens de la famille – francia, 2021. Rendezte: Jean-Patrick Benes. Írta: Martin Douaire és Allan Mauduit. Kép: Gilles Porte. Zene: Christophe Julien. Szereplők: Alexandra Lamy (Sophie), Franck Dubosc (Alain), Christiane Millet (Thérése), Mathilde Roehrich (Valentine), Jackie Berroyer Roger). Gyártó: Karé Productions / Gaumont. Forgalmazó: ADS Service. Szinkronizált. 100 perc.

 

Ezekben a mai identitásmániás időkben a testcserés komédiák fantasztikus görbe tükrökként segíthetnék a kölcsönös megértést, ugyanakkor az is nyilvánvaló, miért nem kapkodnak az efféle darázsfészkekért a producerek. Az egyre mélyülő ideológiai árkok ellentétes oldalain mostanság a humorérzékből is súlyos hiány mutatkozik, avagy gondoljunk csak bele, mit kapna ma egy olyan vígjáték, ahol eltérő genderek, ne adj isten bőrszínek cserélnek gazdát. A franciák szerencsére nem arról híresek, hogy eltartott ujjal kerülnék a belemenős témákat. Igaz, a legrázósabb pillanatok ebben az esetben egy cigarettázó óvodáshoz kötődnek.

A Családi testcsere hőse egy tipikus középosztálybeli család a szétesés szélén, mindenki változásra vágyik, ami egy váratlan csoda folytán másnap be is következik. Mindenki másik testben ébred, az anya a kislányéban, az apa a fiúban és így tovább. Az alkotók becsületére legyen mondva, ha már egy régi recepthez nyúltak, becsülettel ki is maxolják a kinyerhető lehetőségeket. Rögtön hat személyiséget kavarnak meg úgy, hogy hőseink nem is maradnak végig ugyanabban testben. Mindez elég gyorsan akkora kavarhoz vezet, hogy a szereplők végül arcképes pólókat kénytelenek viselni, különben mi sem tudnánk, ki kicsoda éppen. A családtagok a saját bőrükön tapasztalják tehát, hogy a másiknak sem könnyű, a nyilvánvaló tanulságig pedig az alapszituáció lehetséges permutációin át vezet az utunk. A színészek lelkesek, a helyzetek között akadnak viccesek és kevésbé sikerültek, de a jó ízléstől szerencsére soha nem távolodunk el nagyon. A meglepően frappáns befejezést pedig biztosan újraíratták volna a tengerentúlon.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2022/01 58-58. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=15211

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -