rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Sabaya

Sándor Anna

Sabaya – svéd, 2021. Írta és rendezte: Hogir Hirori. Kép: Hogir Hirori. Zene: Mohammed Zaki. Gyártó: Loav Media / Ginestra Film. Forgalmazó: Vertigo Média Kft. Feliratos. 90 perc.

 

Amikor 2014-ben az Iszlám Állam lerohanta a jeziditákat, a kurd vallási kisebbség népirtás áldozata lett: több ezer férfit végeztek ki, több ezer nőt pedig elhurcoltak. Belőlük lettek a sabayáknak nevezett szexrabszolgák. Az ISIS legyőzésével a követőiket a szírek táborokba terelték, ezek közül a legveszélyesebb az Al-Hol, ahol több mint hetvenezer ember él. A sátorrengetegben pedig ott rejtegetik a még életben lévő sabayákat is.

Hogir Hirori dokumentumfilmje egy trilógia záró darabja, amiben a jeziditák elleni vérengzést dolgozta fel (The Girl Who Saved My Life – 2016, The Deminer – 2017), számos elismerés mellett a Sundance dokumentumfilmes rendezői díját is elhozta. A mű egy jezidita csoportot követ, amelynek tagjai a hadsereg tudomásával, de önkéntesen, az életük kockáztatásával hatolnak be éjszakánként a táborba, hogy kimenekítsék a sabayákat. A férfiakat azok az ex-szexrabszolgák segítik, akiket visszacsempésznek a táborba, hogy besúgókként kutassák fel a többieket több éves fotók alapján úgy, hogy csak a szemük látszik ki a leplek alól. A Sabaya megrázó látlelete a háború utáni társadalomnak: hol azt mutatja be, ahogy a táborban rekedt csapat nyugodtan kivárja a hatóság és az ISIS összecsapásának végét; hol azzal szembesít, amikor a családja csak a kiszabadított nőre kíváncsi, az erőszakban fogant, de ártatlan kisbabájára nem. Miközben a hasonló témájú akciófilmeken edződve gyors, feszesen vágott anyagot várnánk, Hirori filmje lassan építkezik: ráérősen időz el olyan látszólag lényegtelen részleteken, mint hogy hogyan kap reggelit az embermentők vezetőjének kisfia vagy hogyan zsörtölődik a kimerült férfival a felesége. Ezek viszont hozzáadnak a bemutatott valóság komplex képéhez, amiben az életveszély és a hétköznapok banalitása átszüremlik egymásba.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2021/12 55-56. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=15163

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -