rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Streamline Mozi

Nyolcadik éjjel

Jordi Leila

Je8ileui Bam – koreai, 2021. Rendezte és írta: Kim Tae-hyung. Kép: Choo Kyeong-yeob. Zene: Shim Hyun-jung. Szereplők: Lee Sung-min (Park), Park Hae-joon (Kim), Kim Yoo-jung (Ae-ran), Nam Da-reum (Cheong-seok). Gyártó: Gom Pictures / Gogo Studio. Forgalmazó: Netflix. Szinkronizált. 115 perc.

 

A 2021-ben megjelent A 8. éjszaka egy már jól bevált formulákra, és jobbára elhasznált fordulatokra építő dél-koreai természetfeletti horrorfilm. A történet két szerzetes, valamint egy rendőrpáros útját követi végig, akiknek sorsa, egymáshoz hasonlóan, egy-egy tragikus esemény hatására keresztezte egymást. A fiatal, naiv szerzetes fiú és a sokat szenvedett, a világtól elfordult férfi egy démon elszabadulását próbálják megakadályozni. A detektív a furcsa zombiszerű holttestek után nyomoz, segítője egy fiatalabb társa, akit a halálból mentett meg egy eset során. A racionális gondolkodást a detektív képviseli, aki több jelenetben is csúnyán alul marad a gonosz erőkkel szemben. A szerzetesek pedig egyszerre menekülnek a detektív elől, és üldözik a démont, miközben a gyanút saját magukra terelik. A gonosz célja a földi pokol létrehozása, ám ehhez először el kell érnie, hogy újra teljes egész legyen – ami jelen esetben annyit jelent, hogy a szorongás és a kétségbeesés összefonódik, nem hagyva kiutat a fénynek, ezzel örök szenvedésre ítélve az emberiséget. 

A film a koreai sámánizmus és a buddhista vallás bizonyos tételeit, gondolatait egyszerűsíti, így a karakterek fejlődésének a mozgatórugója a rájuk rótt karmikus feladatok megoldása, elfogadása, majd az elengedés. A film, a történet kiszámíthatósága és a vizuális, valamint hang effektek visszafogottsága miatt, inkább az Indiana Jones-filmek világát idézi: misztikus kalandfilm, amely néhol horror elemeket is használ. A 8. éjszaka erénye ugyanakkor, hogy a sámánizmus és buddhizmus beemelésével képes még a műfajban kevésbé ismert elemeket felsorakoztatni. A démon legendája, az ellene használt mantrák kántálása, illetve védelemként való testre rajzolása izgalmas elemként vannak jelen, a film üzenete pedig pozitív: amikor a legnagyobb a sötétség, akkor lehet a legszikrázóbb a fény.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2021/08 61-61. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=15025

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -