rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Spirál: Fűrész hagyatéka

Benke Attila


Spiral: From The Book of Saw – amerikai, 2021. Rendezte: Darren Lynn Bousman. Írta: Chris Rock, Josh Stolberg, Pete Goldfinger. Kép: Jordan Oram. Zene: Charlie Clouser. Szereplők: Chris Rock (Zeke Banks), Samuel L. Jackson (Marcus Banks), Marisol Nichols (Angie Garza), Max Minghella (William Schenk). Gyártó: Twisted Pictures. Forgalmazó: Freeman Film. Szinkronizált. 93 perc.

 

A David Fincher-féle Hetedik horrorváltozata, a Fűrész filmsorozattá érett, amelynek epizódjai egyre rosszabbak lettek. Chris Rock amerikai humorista szeretett volna kitörni a komédia skatulyájából, így az ő közbenjárására, a Fűrész-veterán rendezővel, Darren Lynn Bousmannel (Fűrész 2–3.) a fedélzeten elkészült a kilencedik rész, a Spirál reboot-ja, amellyel az alkotók új életet kívántak lehelni a szériába. Az újraélesztés csak átvitt értelemben, a fiktív világban sikerült: az önbíráskodó, halálos „logikai feladványokkal” operáló sorozatgyilkosnak, a már egy ideje halott Jigsaw-nak új követője akadt, aki ezúttal a rendőrséget veszi célba, hogy megtisztítsa a korruptnak vélt „rossz zsaruktól”. Az egykori rendőrfőnök édesapja, Marcus árnyékában élő, becsületes Zeke és újdonsült partnere, a látszólag zöldfülű William veszik üldözőbe őt, miközben egyre több törvényszolga esik csapdái áldozatául.

A Hetedik és A Magnum ereje fő témáit ötvöző Spirál alapvetően izgalmas lenne, de alcíméhez híven sajnos nem képes elszakadni a Fűrészek rossz hagyatékától. Hiába a társadalomkritikus hangvétel, a történet ebben az epizódban is csak ürügy a javarészt unalmas, ötlettelen kínzásokra, amelyekhez hasonlókat láttunk már a franchise korábbi darabjaiban. Chris Rock egyáltalán nem illik az idealista rendőr szerepébe, sokszor ripacskodik, és a vígjátékaiban jellemző komikus eszközökkel játszik, Samuel L. Jackson pedig csak unottan végigkáromkodja a cselekményt. A szolgálólány meséje sztárja, Max Minghella viszont kifejezetten jó a titokzatos William szerepében, bár éppen azért található ki, hogy az ő karakteréhez kötődik a nagy fordulat, mert övé az egyetlen érdekesebb figura és alakítás a filmben. Ám a tizedik Fűrészben Minghella is kevés lesz ahhoz, hogy megmentse ezt a harmadik része óta egyre több sebből vérző és egyre vérszegényebb sorozatot.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2021/07 58-58. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=14997

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -