rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Gonosz csoda

Varró Attila

The Unholy – amerikai, 2021. Rendezte: Evan Spiliotopoulos. Írta: James Herbert regényéből Evan Spiliotopoulos. Kép: Craig Wobleski. Zene: Joseph Bishara. Szereplők: Jeffrey Dean Morgan (Fenn), Katie Aselton (Natalie), Cricket Brown (Alice), Cary Elwes (Gyles), Diogo Morgado (Delgarde). Gyártó: Ghost House Pictures / Screen Gems. Forgalmazó: Feliratos. 99 perc.

 

James Herbert neves rémregény-szerzővel – akit a kortárs horrorkritikák zöme „brit Stephen King”-nek, Stephen King „kortárs Robert E. Howard”-nak nevez – igen mostohán bánik a mozgókép istene: maroknyi bestseller-feldolgozása aligha öregbíti szerzőjük jól megérdemelt írói hírnevét: a Survivor lomha ozploitation-jéből csupán a nyitány méregdrága repülőgép-katasztrófája, a Haunted kamarahorrorjából pusztán az ifjú Kate Beckinsale gyakori meztelenkedései, a Patkányok hírhedt splatterpunkját feldolgozó trash-opuszból (Deadly Eyes) pedig csak a mutáns rágcsálóknak öltöztetett tacskók számíthatnak szerény lábjegyzetre a rémregény-filmek vaskos kötetében. Pedig Herbert jóformán mindent megadhat egy lelkes adaptátornak – alaposan kidolgozott karaktereket, hajmeresztő borzalmakat, váratlan csavart – mint ezt 1983-as Shrine (Kegyhely) című műve is bizonyítja, amelyben egy brit falucskába vetődő újságíró tanúja lesz egy süketnéma kislány Mária-látomásoktól elnyert instant csodatévő-karrierjének, majd hithű ateistaként kideríti, hogy egy cseppet sem szeplőtelen névrokon áll a háttérben és ajándéka sokkal inkább átok.

Habár az idei hollywoodi feldolgozás rendezője, Evan Spilitopoulos szakmáját tekintve forgatókönyv-gyáros – aki hangyaszorgalommal dolgozta fel magát az Oroszlánkirály másfél ötletstábjából az élőszereplős Szépség és szörnyeteg-remake társírójáig –, első teljesen önálló munkájával nem szolgáltatott igazságot Herbertnek. Túl azon, hogy a színes karaktergárda lefaragásával és egy rejtélyes mellékszál kihúzásával alig másfél órásra slankította az 500 oldalas regényt, valamint precíz piaci érzékkel rátapintott arra, hogy érdemesebb démoni babára cserélni a 11 éves kisgazdája harmadik mellbimbóját szopogató sátánmacskát, csupán egy gyatra szerzői átértelmezéssel járult hozzá a regény meggyalázáshoz. Zugfirkász-hőse afféle fake news-prófétaként maga szabadítja el a démoni hatalmat és csak nyilvános szakmai önkritikával képes megfékezni pusztítását, imígyen felhívva a figyelmet az írástudók felelősségére – bár a film rémes dialógusait és pusztán dupla sokkeffektusokra építő rémjeleneteit elnézve maga a rendező kegyes jóindulattal sem sorolható közéjük.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2021/06 58-58. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=14957

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -