rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Streamline mozi

Borzasztó boldog

Roboz Gábor


Frygtelig lykkelig – dán, 2008. Rendezte: Henrik Ruben Genz. Írta: Henrik Ruben Genz és Dunja Gry Jensen, Erling Jepsen regénye alapján. Kép: Jørgen Johansson. Zene: Kåre Bjerkø. Szereplők: Jakob Cedergren (Robert), Lene Maria Christensen (Ingerlise), Kim Bodnia (Jørgen). Gyártó: Fine & Mellow Productions. Forgalmazó: Netflix. Feliratos. 99 perc.

 

Amilyen könnyű leírni a fekete humorral dolgozó kisvárosi bűnfilm Coen-esztétikáját, olyan nehéz a gyakorlatban is megvalósítani úgy, hogy ne csak szimpla utánérzés legyen a végeredmény, ahogy attól még az utóbbi évek jobban sikerült produkciói is szenvednek (I Don't Feel at Home in This World Anymore). Henrik Ruben Genz azonban a ritka kivételek egyike: a dán író-rendező a főként tévének szentelt három évtizedes karrierje első (és máig egyetlen igazán) jelentős nagyjátékfilmjével, a 2008-as Borzasztó boldoggal kreatívan gondolja tovább az amerikai testvérpár örökségét. Egy drámai múltú nagyvárosi zsarut munkaadói elpaterolnak egy félreesőnél is félreesőbb jüttlandi kisvárosba, ahol első nekifutásra leginkább gyerekek bolti lopásaival kell foglalkoznia, ám hamar belekeveredik egy abuzált asszony és tuskó férje életébe.

A rendező által háromszor is adaptált, Magyarországon csak szűk körben ismert dráma- és regényíró Erling Jepsen (A kórusban sírás művészete) könyvéből készült film egy darabig látszólag hagyományos noir-sztorit kínál, a játékidő felénél érkező groteszk fordulatával azonban igencsak felülírja előzetes elvárásainkat, Genz ráadásul nem elégszik meg az ezredfordulós dán filmgyártásban gyakran alkalmazott hangnemkeveréssel (ugyanezzel kísérletezik a Pardon későbbi Jepsen-feldolgozásában is). A filmjét az elejétől fogva meghatározó sajátos humor mellett a baljós hangulatot is hamar elkezdi építeni, egyes csúcspontokon pedig egészen hideglelőssé fokozza a jeleneteit: több szinten is meglepő produkciója így elsősorban a bűnfilm-ínyenceket teheti boldoggá, de őket borzasztóan.



A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2021/05 63-63. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=14927

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -