rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Remény

Kovács Gellért

Håp – dán-norvég, 2020. Rendezte és írta: Maria Sødahl. Kép: Manuel Alberto Claro. Szereplők: Andrea Bræin Hovig (Anja), Stellan Skarsgård (Tomas), Eirik Hallert (Henrik), Gjertrud L. Jynge (Vera), Johannes Joner (Frans). Gyártó: Motlys / Oslo Pictures / Zentropa. Forgalmazó: ADS Service. Feliratos. 126 perc.

Maria Sødahl hangsúlyosan önéletrajzi ihletettségű, fegyelmezett, mégis érzelmes, különlegesen szép filmjének címe kettős jelentéssel bír, és mivel a rendező rögtön a film elején közli nézőjével, hogy a következőkben az ő történetét láthatja majd – így aztán az nem is kérdés, hogy a film női hőse túléli az immáron másodszor támadó rákot –, sejthető, hogy itt valami másra, vagy másra is kapnak majd esélyt a főszereplők.

A Remény csupán néhány nap krónikája, december közepétől január első hetéig tart a cselekmény. Sødahl sokat vár színészeitől, ám Andrea Bræin Hovig és Stellan Skarsgård minden direktori elképzelést felülmúló természetességgel tárja elénk a hat gyermeket nevelő művészpár, Anja és Tomas portréját, akiket egy könyörtelennek tűnő betegség tán megtaníthatja, hogyan tudják egymást ismét igazán szeretni. Az északiak őszintesége legendás, s tulajdonképpen bergmani mélységek sem kellenek ahhoz, hogy e gyarlóságával együtt – vagy leginkább épp ezért – szimpatikus család nappalijában és hálószobáiban legkésőbb a filmidő felére otthon érezzük magunkat. No, nem azért, mintha kényelmes lenne oly drámai folyamatokat látni, melyeket Maria Sødahl megmutat nekünk, de a Remény legalább annyira egészséges, akár terápiás jelleggel is nézhető alkotás, mint amennyire sok hasonló modorú és stílusú mozgókép ismeretével is zavarba ejtő a kitárulkozása.

Az pedig, hogy micsoda különbségek vannak a skandináv és a magyar egészségügy napi rutinja, tempója között, nyilvánvalóan csak a honi nézőnek érdekes igazán – de attól még igencsak megrázó és tanulságos ezzel is szembesülni.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2020/08 58-58. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=14631

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -