rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Lidérces mesék éjszakája

Kovács Marcell

Scary Stories to Tell in the Dark – amerikai, 2019. Rendezte: André Øvredal. Írta: Alvin Schwartz regényéből Dan és Kevin Hageman. Kép: Roman Osin. Zene: Marco Beltrami és Anna Drubich. Szereplők: Zoe Margaret Colletti (Stella), Michael Garza (Ramón), Gabriel Rush (Auggie), Austin Abrams (Tommy), Gil Bellows (Turner). Gyártó: 1212 Entertainment / CBS Films / Entertainment One. Forgalmazó: Big Bang Media. Szinkronizált. 107 perc.

 

A tinibandás horrorfilmek divatjának legújabb darabjában egy meseíró boszorkány átka sodor életveszélybe gimis barátokat. A Stranger Things-es, halloween-éjszakás, kísértetházas klisékből építkező kerettörténet rövid horrorklipeket fűz egybe, amelyekben Alvin Schwartz magyarul kiadatlan, de az Egyesült Államokban közkedvelt rémmese-regényeinek szörnyei elevenednek meg. A múltat bolygató kamaszok slasher-dramaturgia szerint egymás után találkoznak végzetükkel. A film tizenéveseknek szól, a horror inkább csak borzongat, nincsenek véráztatta, gyomorforgató pillanatok. Az egyik producer Guillermo Del Toro volt, a rendező pedig André Øvredal (A trollvadász, A boncolás), mindketten hisznek az igényes B-film ideájában. A Lidérces mesék éjszakájával is ez lehetett a céljuk, de a fárasztóan közhelyes történet és az ötletszegény rendezés felejthető tini-filmet eredményezett, amelyben minden jelenet egy korábbi filmre emlékeztet. Mintha egy filmműfajokkal foglalkozó iskolai óra segédanyagát látnánk: a film elején megidézett gótikus horror-hangulat hamar műfaji kavalkáddá változik, amelyben a zombihorror, a pókhorror, a testhorror és a j-horror szubzsánere is megjelenik.

A bandázó haverokról szóló kortárs horrorfilmek legtöbbször a múltban játszódnak. Az okok között ott lehet a nyolcvanas évek iránti általános nosztalgia, a mintafilmek fantáziátlan utánzása és a mai online tini-generáció kritikája is. Schwartz könyvei jellemzően a nyolcvanas években jelentek meg, de a történetek időtlenek. A Lidérces mesék éjszakája készítői érdekes módon a hatvanas évek végére helyezték a cselekményt. Nixon elnökké választása zajlik a háttérben, akiről minden szereplő elmondja lesajnáló véleményét. Az alkotói szándék szerint itt alighanem itt egy Trump-párhuzam teremtene kapcsolatot napjainkkal, de nincs semmi jelentősége.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2019/12 61-61. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=14377

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -