rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Shaun, a bárány és a farmonkívüli

Lovas Anna

A Shaun the Sheep Movie: Farmageddon – angol-amerikai-francia, 2019. Rendezte: Will Becher és Richard Phelan. Írta: Mark Burton, Jon Brown és Nick Park. Kép: Dave Alex Riddett. Gyártó: Aardman Animations. Forgalmazó: Mozinet Kft. Szinkronizált. 86 perc.

 

A Wallace és Gromit filmek spin-offjaként saját sorozatot kiérdemelt Shaun visszatér a mozivászonra, hogy ez alkalommal a földönkívüli sci-fiket parodizálja bolondos gyurma nyájával. Az unalmukban őrült játékokat kitaláló birkabrancs és a farm biztonságát szigorú szabályokkal fenntartani igyekvő pásztorkutya szüntelen párbaját ez alkalommal egy másik bolygóról érkező idegen zavarja meg, egy földöntúli képességekkel bíró lény, aki még Shaun bandájánál is felelőtlenebb. Hamar kiderül, hogy a Lu-La néven bemutatkozó lény egy véletlen folytán került a Földre, azon belül is pont a Gazda farmjára, így aztán Shaun elhatározza, hogy segít neki hazajutni.

A hétperces epizódokból álló Shaun, a bárány sorozathoz hasonlóan gyurmafiguráink itt is percenként bizarr helyzetekbe keverednek: a börleszk műfajnak megfelelően rángatják elő az animátorok a képtelenebbnél képtelenebb ötleteket, vizuális és szituációs poénokat, az animációs technika lehetőségeit kihasználó formajátékokat, és a számos sci-fi utalást, kezdve az E.T.-től a Nyolcadik utas: a halálon keresztül A dologig. És ahogy a rövid epizódokban, itt is tele a film szédült, de szerethető mellékszereplőkkel: a Gazdával, aki ez alkalommal a földönkívüli-rajongást kihasználva hozza létre tanyáján a Farmageddon nevű vidámparkot, és akaratlanul sikerre is viszi. Vagy az ufóvadász ügynöknő, aki kislánykori sérelmét akarja megbosszulni az idegenen. Plusz a rengeteg különböző személyiségű bárány, disznó, kutya, ember, robot, akik mind újabb humorforrással szolgálnak. A különbség a sorozathoz képest az Aardman stúdiónál ritkán használt CGI, amivel ez a film közelebb kerül a sci-fik látványvilágához. Bájos, szórakoztató mese a Shaun, a bárány és a farmonkívüli: minden pillanatában ártatlan és humoros történet egy új barátságról és a felelősségről, ami ezzel jár, a Wallace és Gromit stílusában.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2019/12 58-59. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=14374

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -