rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Léghajósok

Kovács Kata

The Aeronauts – brit, 2019. Rendezte: Tom Harper. Írta: Jack Thorne és Tom Harper. Kép: George Steel. Zene: Steven Price. Szereplők: Eddie Redmayne (James), Felicity Jones (Amelia), Himesh Patel (Trew), Phoebe Fox (Antonia), Anne Reid (Ethel). Gyártó: Amazon Studios / Mandeville Films / Popcorn Storm. Forgalmazó: Cinetel. Feliratos. 100 perc.

 

Se szeri, se száma azoknak a moziknak, amelyek valamelyik sikeres felfedezés vagy jelentős kísérlet keletkezését elevenítik fel, a résztvevő tudósok és kalandorok hőstetteivel a középpontban, a korabeli visszaemlékezéseket alapul véve, kezdve a hegymászó-filmektől (Nanga Parbat, Himalája) sarkvidék-eposzokon át (Amundsen) a híres tudósok kalandjait megörökítő mozikig (Kódjátszma). Ezek elsősorban önfeláldozásról, a fizikai és az emberi tűrőképesség határainak feszegetéséről szólnak, ahogyan a Léghajósok is. A vakmerő és szenvedélyes Amelia Wren és a megfontolt, ám elszánt tudós, James Glaisher 1862-es, rekorddöntő vállalkozásával sikerül több mint kilencezer méter magasságba kormányozni léghajójukat, és ezzel nem csak a légi közlekedés, de a meteorológia úttörőinek sorába is belépniük, a természet felfedezése pedig most is egyben az önismeret, a múltbéli traumákkal való leszámolás terepe.

Az elsősorban tévésorozatokon edződött Tom Harper rendező (Birmingham bandája, Ez itt Anglia) a kalandos égbeszállás történetének klausztrofób drámáját a kalandfilmes elemeken túl flashbackek és a földön maradtak várakozásának jeleneteivel töri meg, nem épp formabontó módon. Magánál a rekordkísérletnél az égbeemelkedés látványos show-ja és a nyaktörő földre szállás fináléja sokkal izgalmasabb, ám ezeknél is sokkal figyelemreméltóbb az az ellentmondás, hogy a valós eseményeken alapuló mozi egy alapvető történelmi tényt meghamisít a vállalkozással kapcsolatban. Glaisher partnere a valóságban egy férfi, Henry Coxwell volt, nem pedig egy cirkuszi akrobataként és színészként is kiváló nő. Ezt a csúsztatást talán nem is annyira a feminista kosztümös mozgókép csillagának felfelé ívelése magyarázza, mint a tény, hogy a főszerepeket alakító Felicity Jones és Eddie Redmayne között működő kémia korábban A mindenség elméletében már bizonyítást nyert. A biztonsági játékos casting, forgatókönyv és rendezés pedig még kevésbé méltó a film által megörökített nagyszabású kalandhoz.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2019/12 57-58. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=14371

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -