rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Múlt karácsony

Tüske Zsuzsanna

Last Christmas – brit, 2019. Rendezte: Paul Feig. Írta: Emma Thompson és Bryony Kimmings. Kép: John Schwartzmann. Zene: Theodore Shapiro. Szereplők: Emilia Clarke (Kate), Madison Ingoldsby (Az ifjú Kate), Henry Golding (Tom), Michelle Yeoh (Santa), Emma Thompson (Petra). Gyártó: Calamity Films / Feigco Entertainment / Perfect World Pictures. Forgalmazó: UIP-Duna Film. Szinkronizált. 103 perc.

 

Az elmúlt évek karácsonyi filmtermése arról tanúskodik, hogy az álomgyár szerint – a hálás témának köszönhetően – nincs az az olcsó, émelyítő puncs, amelyet ne lehetne lenyomni az ünnepi ízekre áhítozó nézők torkán (lásd Váratlan szépség). A Múlt karácsony idei szirupjának kikeverésével Paul Feiget bízták meg, aki eddig inkább bőséges vitriollal dolgozott, miközben a különc nőalakok egyik első számú szakértőjévé nőtte ki magát (Koszorúslányok, Női szervek). A Múlt karácsony főhősnője illeszkedik a Feig-féle fanyar hölgypanoptikumba: két lábon járó sorscsapásként keseríti környezete és saját életét. Az énekesi karrierről álmodozó Kate, főállásban manóként árul ünnepi csetreszeket egy londoni karácsonyi szakboltban. Elbájoló mosolyához nagy adag cinizmus és nemtörődömség társul – amihez hozzáér, tönkremegy, ágyról ágyra jár és teljes gőzzel éli a látszólag ok nélkül lázadók önsorsrontó életét. A tévelygő lány egy nap megismerkedik a jóképű és megértő Tommal, aki szinte már nem is eviláginak tűnően nemes lelkével és angyali sármjával Kate szívét is új élettel tölti fel.

Feig filmjének furfangos lélekemelési kísérletéig masszív mennyiségű Emilia Clarke-féle túlcsorduló bűbájt és rengeteg bárgyú humorbonbont kell benyelnie a nézőnek, ami még a váratlan (zsáner)fordulatnál is nagyobb meglepetést okoz, tekintve, hogy a filmet az egyébként kifinomultan szellemes angol díva, Emma Thompson nem csak szereplőként, de társíróként is jegyzi. A gejl bohóckodáshoz (a közelmúlt brit jukebox-musical hullámát meglovagolva) nagy adag Wham és George Michael sláger párosul, ám ez még mindig szerény ok arra, hogy a film – akárcsak a szeretet ünnepére való tekintettel – megbocsájtást nyerhessen jászolnyi hibájáért.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2019/12 57-57. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=14369

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 0 átlag: -