Pethő Réka
Das melancholische Mädchen – német, 2019. Rendezte és írta: Susanne Heinrich. Kép: Pákozdi Ágnes. Zene: Mathias Bloech és Moritz Sembritzki. Szereplők: Marie Rathscheck (Lány), Yann Grouhel, Markus Nechleba, Nicolo Pasetti, Alexander von Hugo. Gyártó: DFFB / Essential Filmproduktion. Forgalmazó: Vertigo Média. Feliratos. 80 perc.
Amikor a túlgondolt irónia addig csűri-csavarja bemutatott alaphelyzetét, hogy fordul egyet saját tengelye körül, és már inkább érezzük úgy, valóban azonosul azokkal az állításokkal, amelyeket megpróbál kifigurázni, az eredmény nevetségessé válik, a teljes alkotás pedig öncélúvá. És mi van akkor, ha valójában nem iróniával, hanem cinizmussal állunk szemben – ahogy a történet egy pontján ez is kinyilatkoztatják? Nos, igazából semmi. Ennek a különbségtételnek épp úgy nincs semmi súlya vagy tétje, ahogy az Ugye boldog vagy? többi motívumának sem.
Susanne Heinrich rendező első filmjében melankolikus, jelenleg hontalan, állítólag író főhősnőjét (Marie Rathscheck) tizenöt epizódban állítja olyan helyzetekbe, amelyek a nőiséggel és a nők társadalmi helyzetével kapcsolatos jellemző szituációkat ábrázolnak, úgy mint a gyermekvállalás valódi oka (az unalom) vagy az orgazmus színlelésének igazi tétje (a megfejtés: a női szabadság egyetlen tényleges megnyilvánulási lehetősége). Ha a feminizmus és a nemi szerepek kérdése önmagában még nem lenne elég, társít mellé egy általános társadalomkritikát az emberi kapcsolatok kiüresedettségéről, és a fiatalok kiégéséről.
Heinrich tutti-frutti színű pasztell díszleteken vezeti keresztül kifejezéstelen arcú, névtelen, szimbolikus főhősnőjét, ám ez a hipszter Instagram-esztétika éppen, hogy azonosításra késztet, megerősít, ahelyett, hogy elidegenítene azoktól a tételektől, amelyeket oly cinikusan jelenít meg. Viccet csinál mindazokból, akik viccet csinálnak a patriarchális alapelvekből, paródiája az ugyanakkor nyilvánvalóan mintának tekintett Greta Gerwig színész- és rendezőnői életművének (Frances Ha, Lady Bird), ám arról nem tesz egyetlen állítást sem, valójában mit képvisel. Márpedig gúnyt űzni mindenből lehet, ehhez nem fér kétség, az viszont erősen vitatható, hogy milyen jogon teszi ezt olyasvalaki, aki nem mutat fel cserébe semmit.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 2019/09 57-57. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=14253 |