rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

LEGO Batman - A film

Varga Zoltán

The LEGO Batman Movie – amerikai, 2017. Rendezte: Chris McKay. Írta: Seth Grahame-Smith, Chris McKenna, Eric Sommers, Jared Stern. Zene: Lorne Balfe. Gyártó: The Lego Group / Warner Animation / Lin Pictures. Forgalmazó: InterCom. Szinkronizált. 104 perc.

 

A Batman-rajongók a 2010-es években is el vannak kényeztetve az imádott szuperhős kalandjait feldolgozó animációs filmekkel, a kiváló Batman Piros Sisak ellentől kezdve a bűnrossz Gyilkos tréfa-adaptációig. Ebbe a sorba illik, hangvételével és technikai kivitelezésével azonban drasztikusan kilóg a franchise legfrissebb darabja, a Lego Batman – A film, amely a komor és komoly(kodó) változatokkal ellentétben alapvetően a 60-as évek tévésorozatának (ön)paródiát pajzsra emelő, mulatságos camp-esztétikájához nyúl vissza, s a közkedvelt építőjáték világát imitáló CGI-animációt vet be.

De a Lego Batman nem csupán a szuperhős-mítosz élvezetes paródiáját adja elő (Batman nárcisztikus személyisége szinte kimeríthetetlen humorforrás), a film továbbmegy a Batman- vagy akár a DC-univerzum elemeinek felhasználásánál: se szeri, se száma a – szó szerint – játékba hozott előképeknek, felmenőknek a tömegkultúra mítoszaiból. King Kong éppúgy szerepet kap, mint a Szörnyecskék címszereplői, a Harry Potter-széria főgonosza ugyanúgy részt vesz Gotham ostromában, mint az Óz, a csodák csodája intrikusa. Az idézetek és utalások irama, csakúgy, mint a mozdulatoké, cselekedeteké, akcióké: már-már hiperaktív – hozza a film közvetlen előzményét jelentő A Lego-kaland felpörgetett ritmusát, és mindezt tarkabarka vidámparki attrakcióvá, önfeledt hullámvasutazássá fokozza. Huszonkét évvel ezelőtt egy bölcsődés gyermek megfogalmazásában hallottam, mi Batman küldetése: „elkapja a rosszakat, a jókat meg úgy hagyja, ahogy vannak”. A Lego Batman talán legnagyobb érdeme, hogy a szuperhős mítoszának megpiszkálását éppen ilyesféle kedvesen naiv infantilizmus vezérli, így végül annak a szerény, de becses bravúrnak lehetünk a tanúi, hogy ízelítőt kapunk abból, vajon hogyan festene Joel Schumacher kiátkozott Batman és Robinja, ha jó film lett volna.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2017/03 57-57. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=13133

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 1 átlag: 7