rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

DVD

Fantasztikus labirintus

Benke Attila

Labyrinth – angol-amerikai, 1986. Rendezte: Jim Henson. Szereplők: Jennifer Connelly, David Bowie, Toby Froud. Forgalmazó: Sony. 97 perc.

 

Manapság tombol a nyolcvanas évek-nosztalgia, ami nem csoda, hiszen a neokonzervatív politikusok (Ronald Reagan és Margaret Thatcher) nevével fémjelezett korszakban (látszólag) a rendszert kritizáló legendás zeneszámok, sőt zenei stílusok és filmklasszikusok, illetve kultuszfilmek születtek, melyeket máig emlegetnek az idősebb és a fiatal generáció tagjai. Pedig sok rocker miután a színpadon kikáromkodta magát és összetört pár gitárt, a legdrágább hotelben szállt meg, s az olyan remek nemzedéki közérzetfilmek is, mint a Nulladik óra vagy a St. Elmo tüze megszelídülő punkokról és a konformizmusról szólnak. Avagy a hatvanas évek ellenkultúrájának alkotásaival ellentétben a nyolcvanas évek drága koncertjei és élvonalbeli filmjei inkább szelepfunkcióval bírtak, mintegy segítettek a dühöngő ifjúságnak kiereszteni a gőzt. Tulajdonképpen ugyanezt teszi a Muppet Showról elhíresült James Henson kultfilmje, a Fantasztikus labirintus, az előadóként és színészként is remek David Bowie-val a főgonosz szerepében.

A Fantasztikus labirintus főhőse, a lázadó éveit élő kamaszlány, Sarah fantáziavilágba menekülne a tipikus, unalmas kertvárosi családból. Mikor szülei elutaznak otthonról, s rábízzák bömbölő kisöccsét, Tobyt, a hisztis Sarah kívánsága teljesül, és Tobyért eljönnek a Goblin Királyság uralkodója, Jareth koboldjai. A kamaszlány először döbben rá életében, hogy tetteinek súlya van, így elindul kiszabadítani öccsét a rémségekkel teli labirintuson át Jareth kastélyába.

Jim Henson posztmodern meséje sok ismert fantasyből merít. Az Óz, a csodák csodája, az Alice Csodaországban és a Csillagok háborúja (a Yoda mestert alakító Frank Oz is feltűnik egy hasonló szerepben) egyaránt előképe a Fantasztikus labirintusnak, így a sztori fordulatai és végkimenetele kiszámítható.

A Fantasztikus Labirintus nem is története, hanem a remek maszkok és bábok, illetve David Bowie miatt emlékezetes. Jim Henson elsősorban nagy bábmester volt, ez látszik is fantasyjén. A goblinok és a többi fura szerzetet rendkívül jól kidolgozták, ékes bizonyítékai annak, hogy a steril CGI-figurák helyett mennyivel jobban mutatnak az élethű analóg bábok és makettek a vásznon.

Na és persze Jim Henson filmje kevesebb lenne David Bowie glam rockosra sminkelt, direkt túljátszott antagonistája, s természetesen a Sarah látomásaként eladott, As the World Falls Down Bowie-számra komponált klip nélkül. Persze nem ez a tavaly elhunyt rocklegenda legjobb filmszerepe (azt Nagisa Oshima Boldog Karácsonyt, Mr. Lawrence!-ében játszhatta el), de zenei stílusához és ikonikus imágójához kétségtelenül ez passzol a legjobban. Így a Fantasztikus Labirintus kötelező David Bowie rajongóinak, ha meg akarják idézni halhatatlan kedvencüket.

Extrák: Semmi.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2017/03 61-62. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=13109

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 1 átlag: 7