rendező | színész | operatőr | forgatókönyvíró | zenész | egyéb személy | filmcímek | egyéb cím | Mindegyik | Egyik sem
Jelölje be, mely tartalmi elemeket szeretné kiemelve látni a szövegben!

Mozi

Hideg hegyek

Barkóczi Janka

Cold of Kalandar – magyar-török, 2015. Rendezte: Mustafa Kara. Írta: Mustafa Kara és Bilal Sert. Kép: Cevahir Sahin és Kürsat Üresin. Zene: Eleanor Fourniau. Szereplők: Haydar Sisman, Nuray Yesilaraz, Hanife Kara. Gyártó: Katapult Film. Forgalmazó: Cirko Film Kft. Feliratos. 130 perc.

 

Mehmet és családja valahol Törökország észak-keleti részén, a Fekete-tenger környéki vadregényes tájon éli mindennapjait. Rogyadozó viskójuk körül nincs semmi más, csak rideg meredélyek, farkasokkal teli erdők, veszélyes szurdokok és valahol a távolban, egy ősi szokásaihoz mindenek felett ragaszkodó, a különcöket magából kíméletlenül kivető falu. Mehmetnek tartozásai vannak, a fiát is orvoshoz kéne vinni, a túléléshez egy nagyobbfajta csodára lenne szüksége. Eszelősként járja a hegyormokat és a völgyek hasadékait, hátha értékes aranytelérre bukkan, amiből megcsinálhatja a szerencséjét. Aranytelér persze nincs, csak egyre nagyobb kétségbeesés, míg végül beköszönt a kegyetlen tél. Az eltökélt családfő ekkor sem adja fel, új tervet eszel ki, és a família legféltettebb kincsét, jól fejlett bikájukat veszi kezelésbe. Nap nap után edzi az állatot, hogy legközelebb az lehessen a tetemes pénzjutalmat besöprő bajnok a híres artvini bikaviadalon, a nyaranta megrendezett Kafkasör fesztiválon.

Mustafa Kara filmje bukolikus eposz a török vidék küzdelméről, mely mindenféle rafinált dramaturgiai megoldás helyett tisztán az elemek harcára épít. Minden nap valamilyen újabb nehézséget kell leküzdeni, és minden napot a veszteséggel számot vető dacos kitartás jellemez. A Mehmetet játszó Haydar Sisman remekül hozza a szikár hegyi ember karakterét, azonban az ő szikársága helyett naiv romantikával van tele a mese. A természet fensége érezhetően lenyűgözi az alkotókat, erősebben működik minden emberi történetnél. A több mint két órás játékidő enyhe túlzás, de a kiszolgáltatottság nyomasztó érzése és a soha meg nem hódítható világ látványa mégis előreviszi a filmet.


A cikk közvetlen elérhetőségei:
offline: Filmvilág folyóirat 2016/12 57-57. old.
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=13003

Kulcsszavak:


Cikk értékelése:szavazat: 4 átlag: 5.5