Benke Attila
All Quiet on the Western Front – amerikai, 1930. Rendezte: Lewis Milestone. Szereplők: Lew Ayres, Louis Wolheim, John Wray. Forgalmazó: Select. 128 perc.
1917 és 1941 kulcsfontosságú dátumok az amerikai történelemben és (film)kultúrában, minthogy mindkét évszám az Egyesült Államok háborúba lépését jelöli. Ugyanakkor az első világháború sokkja után Hollywood egészen az 1941-es Pearl Harbor-i katasztrófáig inkább a pacifista, háborúellenes filmeket támogatta. Howard Hawks a hadba lépés elkerülhetetlenségét és a hazafias heroizmust hangsúlyozó York őrmestere 1941 előtt valószínűleg olyan lett volna, mint a békepárti ciklus legékesebb példánya, Lewis Milestone korai remekműve, a Nyugaton a helyzet változatlan.
Milestone háborús drámája a frontot megjárt Erich Maria Remarque nagysikerű, a nácik által rituálisan elégetett 1928-as regényén alapul, jóllehet Hollywood azért enyhítette néhol az alapanyag sötét és depresszív tónusát. Az első világháború alatt játszódó történet a frissen érettségizett német fiatalember, Paul Bäumer szemszögéből tudósít a világégés borzalmairól. S a finomítások ellenére a Nyugaton a helyzet változatlan filmverziója is meghökkentő és szívszorító vádirat mindenféle háború ellen.
Lewis Milestone alkotása joggal kapta meg a legjobb filmnek járó Oscart 1930-ban. Egyfelől a Nyugaton a helyzet változatlan kuriózuma, hogy a némafilm és a hangosfilm határán a technikai problémák ellenére még mai szemmel is páratlanul dinamikusan mutatja be az összecsapásokat a pergő vágásnak és a korszakhoz képest meglepően mozgékony kamerának köszönhetően.
Másfelől a Nyugaton a helyzet változatlan Hollywoodnak még abban a korszakában készült, mikor a stúdiórendszer arculatát hivatalból beszabályozó öncenzúra, a Hays-kódex nem biztosított védelmet a pozitív hősök számára sem. Pault és sorstársait patrióta és milicista szólamokkal ámítja gimnáziumi tanáruk, ám az ideológia és a háború valósága éles kontrasztban állnak egymással. A tetterős, cselekvőképes hősként fellépő idealista ifjakat a frontharcok testileg-lelkileg megcsonkított, passzív, szenvedő antihősökké torzítják. Lewis Milestone műve néhány didaktikus, tolakodóan melodramatikus jelenetét leszámítva páratlanul hitelesen mutatja be a háborúpárti ideológia romboló hatását, az értelmetlen vérontást. Nem véletlenül volt a film sokáig tiltólistán nemcsak a náci Németországban, de Franciaországban és Ausztráliában is.
Extrák: Semmi.
A cikk közvetlen elérhetőségei: | |
offline: Filmvilág folyóirat 2016/07 63-63. old. | |
online: http://filmvilag.hu/xereses_frame.php?cikk_id=12819 |